Ursula von der Leyen podczas forum GlobSec zapowiedziała powstanie komisarza ds. obrony. Podkreśliła, że wydatki na zbrojenia w Europie wzrosły do 300 miliardów euro, a bezpieczeństwo kontynentu wymaga strategicznych decyzji.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej złożyła obietnice powołania komisarza do spraw obronności jeszcze za poprzedniej kadencji. Zdaniem polityk, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, Unia Europejska musi postawić na budowanie wspólnego potencjału obronnego.

„Jeśli chcemy pokoju, powinniśmy fundamentalnie przemyśleć architekturę bezpieczeństwa Europy” – powiedziała w piątek w Pradze Ursula von der Leyen podczas forum GlobSec. – „Rosyjska inwazja otwarła Europie oczy” – mówiła.

W drugim kwartale bieżącego roku import państw Unii Europejskiej z Rosji osiągnął rekordowo niski poziom, jak wynika z odczytu Eurostatu.

W czerwcu całkowita wartość dóbr importowanych z Rosji przez państwa UE spadła do poziomu 2,47 mld euro – najniższej miesięcznej kwoty od stycznia 2002 r., gdy Eurostat, oficjalny urząd statystyczny UE, zaczął publikować tego rodzaju dane. Oznacza to, że import dóbr z Rosji do wspólnoty spadł między pierwszym a drugim kwartałem bieżącego roku o 16 proc., podał litewski nadawca publiczny LRT.

Czerwcowy wynik następuje po kwietniu i maju, w których odnotowano drugi i trzeci najniższy miesięczny import rosyjskich dóbr, odpowiednio o wartości 2,66 mld euro i 2,89 mld euro.

Dmytro Kułeba

Dmytro Kułeb porównał przesiedlenia przeprowadzone w czasie Akcji „Wisła” do ludobójstwa Polaków na Wołyniu. Stwierdził ponadto, że Lubelszczyzna, Małopolska i Podkarpacie to etnicznie ukraińskie ziemie.

Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba podczas wydarzenia Campus Polska Przyszłości został zapytany przez jedną z uczestniczek o trudne kwestie historyczne dzielące nasze kraje. Padło pytanie o termin pozwolenia Polsce na przeprowadzenie ekshumacji wołyńskiej, biorąc pod uwagę pomoc, jaką udzieliliśmy Ukrainie od początku wojny. Ukraiński polityk odpowiedział, porównując ludobójstwo do Akcji Wisła, podczas której Ukraińcy mieli zostać rzekomo „wypędzeni ze swoich ziem”.

„Czy zdajesz sobie sprawę z operacji Wisła i roli Olsztyna w tej operacji? Czy zdaje sobie pani sprawę, czym była operacja Wisła? Wie pani, że ci wszyscy Ukraińcy zostali przymusowo wygnani z terytoriów ukraińskich, żeby zamieszkać w Olsztynie. Gdybyśmy dzisiaj zaczęli grzebać w historii, to jakość rozmowy byłaby zupełnie inna i moglibyśmy pójść bardzo głęboko, wypominać sobie złe rzeczy, które Polacy uczynili Ukraińcom i Ukraińcy Polakom” – mówił w odpowiedzi do młodej dziewczyny.

„Prowadzone są wstępne analizy i rozmowy dotyczące zastosowania technicznych oraz operacyjnych środków, które mogłyby zwiększyć dostawy energii elektrycznej na Ukrainę” – powiedziała minister przemysłu Marzena Czarnecka.

Ukraina poprosiła państwa Unii Europejskiej o zwiększenie eksportu energii elektrycznej z powodu nadchodzącej zimy. W rozważaniach uwzględniany jest fakt, że obecnie dopuszczalna wielkość eksportu z państw UE do Ukrainy i Mołdawii na profilu synchronicznym, ustalona przez ENTSO-E, wynosi 1 700 MW. Zdolności są dzielone między Polskę, Rumunię, Słowację i Węgry oraz Ukrainę i Mołdawię w oparciu o uzgodniony klucz podziału.

"Prowadzone są wstępne analizy i rozmowy dotyczące zastosowania technicznych oraz operacyjnych środków, które mogłyby zwiększyć dostawy energii elektrycznej na Ukrainę w perspektywie nadchodzącej zimy, w kontekście wojennych uszkodzeń systemu elektroenergetycznego Ukrainy" – napisała Czarnecka w odpowiedzi na interpelację.

Po raz pierwszy od ponad dwóch dekad USA nie dysponują ani jedną lotniskowcową grupą uderzeniową w regionie, który Waszyngton określa Indo-Pacyfikiem.

Dzieje się tak mimo, iż w ostatniej dekadzie amerykańskie elity określiły Chińską Republikę Ludową jako czołowego rywala geopolitycznego USA, a region Azji Wschodniej i Połudiowo-Wschodniej jako kluczowy dla przyszłości ładu światowego. Choć Stany Zjednoczone posiadają 11 wielkich lotniskowców stanowiących potężne narzędzie projekcji ich mocy militarnej, obecnie żaden nie szachuje Chin w ich regionie, jak podają liczne środki masowego przekazu.

Stało się tak na skutek dyslokacji lotniskowca USS Abraham Lincoln z obszaru 7. Floty do 5. Floty, której teatrem strategicznym jest region Bliskiego Wschodu. Jednostka pojawiła się na nowym obszarze operacyjnym tydzień temu. USA ponownie zwiększają zaangażowanie w tym regionie, wspierając Izrael w walce z Palestyńczykami, asekurując go przed uderzeniem Iranu i jego sprzymierzeńców, próbując zabezpieczyć dla Izraelczyków i ich sprzymierzeńców drożność szlaku morskiego przez Morze Czerwone, w coraz większym stopniu paraliżowanego przez uderzenia jemeńskiego Ansarullahu, zwanego też ruchem Hutich.

Zdaniem szefa MSZ Radosława Sikorskiego Polska może „zajmować się przeszłością” bez możliwości jej zmiany, albo budować przyszłość wspólnie z Ukraińcami. „Ja wolę to drugie podeście” - zaznaczył.

Jak pisaliśmy, minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba został zapytany w środę na wydarzeniu Campus Polska o to, kiedy Polska będzie mogła przeprowadzić ekshumacje ofiar mordów na Wołyniu. Odpowiadając, relatywizował kwestię ekshumacji i pochówku ofiar rzezi wołyńskiej, zasłaniając się Operacją „Wisła”. Następnie powiedział, że grzebanie w historii osłabi relacje polsko-ukraińskie.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%