Ukraina wzywa Gruzję do nierozwijania handlu z Rosją

Ukraina wezwała Gruzję do rezygnacji z intensyfikacji stosunków handlowych z Rosją – podał w niedzielę portal Europejska Prawda.

Uważamy za absolutnie niedopuszczalną intensyfikację stosunków handlowych z Rosją, której siły zbrojne przeprowadzają ataki rakietowe i bombowe na pokojowe ukraińskie miasta, zabijając cywilów, w tym dzieci – napisano w oświadczeniu rzecznika MSZ Ukrainy. Ukraiński resort dyplomacji podkreślił, że prowadzenie interesów z rosyjskimi firmami zapewnia Rosji dodatkowe środki na kontynuowanie inwazji.

W komunikacie przypomniano agresję Rosji na Gruzję w 2008 roku. “Gruzini doskonale zdają sobie sprawę z okropności wojny, przez którą muszą teraz przejść Ukraińcy” – napisano.

W sobotę rosyjskie władze poinformowały o planach złagodzenia sankcji wobec Gruzji. Portal Europejska Prawda zwraca uwagę, że gruziński rząd wysłał “sprzeczne komunikaty do ukraińskiego MSZ i gruzińskich konsumentów” w kwestii rozmów z Rosją. Rząd Gruzji miał przekazać stronie ukraińskiej, że “nie tylko nie prowadzi negocjacji z Rosją, lecz także nie jest zainteresowany wejściem na rosyjski rynek”. Z kolei Narodowa Agencja Żywności Gruzji miała ogłosić “sukces w rozmowach z Rosją”.

Pod koniec lutego br. gruziński premier oświadczył, że Gruzja nie przyłączy się do finansowych i gospodarczych sankcji nałożonych przez Zachód na Rosję.

„Gruzja, biorąc pod uwagę nasze interesy narodowe i interesy naszego narodu, nie zamierza uczestniczyć w sankcjach finansowych i ekonomicznych, ponieważ, powtarzam, to tylko jeszcze bardziej zaszkodzi naszemu krajowi i naszej ludności” – powiedział Irakli Garibaszwili.

Zobacz także: Gruzja też chce do Unii Europejskiej

Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała nałożenie dotkliwych sankcji na Rosję. Informowaliśmy, że Unia Europejska wykluczyła siedem rosyjskich banków z systemu rozliczeń międzynarodowych SWIFT. Rząd USA wprowadził w poniedziałek sankcje zabraniające amerykańskim podmiotom transakcji z rosyjskim bankiem centralnym i innymi państwowymi instytucjami finansowymiPodawaliśmy, że na taki sam krok zdecydował się brytyjski rząd, zakazując podmiotom dokonywania transakcji z rosyjskim bankiem centralnym, ministerstwem finansów oraz państwowym funduszem majątkowym.

Z kolei szef unijnej dyplomacji poinformował w ubiegłą niedzielę w czasie konferencji prasowej, że UE rozszerza grupę podmiotów i osób, które zostaną objęte pakietem sankcji. Także Japonia zamroziła aktywa prezydenta Rosji Władimira Putina oraz jego kluczowych urzędników. Międzynarodowe korporacje przyłączają się do działań rządów. Do tej pory kilkadziesiąt globalnych firm i koncernów zrezygnowało z różnych form działalności na rosyjskim rynku.

eurointegration.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply