Rząd szwedzki zatwierdził 7 maja budowę gazociągu Baltic Pipe w wyłącznej strefie ekonomicznej Szwecji na Morzu Bałtyckim.

Pozwolenie na układanie gazociągu wydane zostało przez szwedzkie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Innowacji. Tym samym uzyskane zostały pozwolenia na budowę dla wszystkich odcinków projektu Baltic Pipe, co oznacza, że wszedł on w fazę realizacji. Wcześniej uzyskano odpowiednie zgody w Danii. W Polsce pozwolenie na budowę dla części podmorskiej gazociągu Baltic Pipe zostało wydane przez wojewodę zachodniopomorskiego 22 kwietnia. Trasa rurociągu w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej będzie wynosiła ok. 85 kilometrów.

Jak informowaliśmy, na początku maja prezydent Andrzej Duda ogłosił rozpoczęcie budowy Baltic Pipe. Rozpoczyna się budowa Baltic Pipe, ta inwestycja zaczyna się dosłownie w najbliższych dniach faktycznie poprzez konkretne prace budowlane – mówił Duda.

Projekt Baltic Pipe złożony jest z pięciu komponentów. Pierwszym jest gazociąg na dnie Morza Północnego, biegnący między norweskim a duńskim systemem przesyłowym gazu. Elementem drugim jest rozbudowa systemu przesyłowego Danii. Trzecim zaś, tłocznia gazu zlokalizowana we wschodniej części Zelandii. Czwarty element stanowić ma podmorski gazociąg między polskim a duńskich systemem przesyłowym gazu. Rozbudowa istniejącego systemu przesyłowego w Polsce zamyka inwestycję. Część podmorska realizowana na dnie Morza Bałtyckiego będzie przechodziła przez obszary trzech państw: Danii, Polski i Szwecji. Trasa całej części podmorskiej będzie wynosiła ok. 275 kilometrów.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z otrzymania pozwolenia na budowę od rządu szwedzkiego i doceniamy sprawne procesowanie naszego wniosku. Decyzja ta pokazuje, że rząd szwedzki uznaje znaczenie projektu nie tylko dla Polski i Danii, ale również dla całej Unii Europejskiej w kontekście zacieśniania współpracy krajów UE, a także przede wszystkim uniezależnienia się od dostaw gazu ziemnego z Rosji – powiedział Tomasz Stępień, prezes GAZ-SYSTEM.

Za realizację prac związanych z ułożeniem gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego odpowiedzialna jest włoska firma Saipem Limited, z którą GAZ-SYSTEM podpisał umowę 30 kwietnia 2020 r.

Wedle harmonogramu pierwsze prace mają rozpocząć się w drugiej połowie tego roku. Obejmą one m.in. przygotowanie placów budowy w miejscach wyjścia gazociągu na ląd w Polsce i w Danii oraz rozpoczęcie prac budowlanych związanych z budową tzw. mikrotuneli. Rozpoczną się także przedmontażowe badania trasy rurociągu na morzu.

Statki przygotowujące podłoże pod układanie gazociągu zaczną działać latem 2021 roku. Gazociąg do eksploatacji ma być oddany w październiku 2022 roku.

W ubiełgym roku projekt Baltic Pipe uzyskał dofinansowanie Komisji Europejskiej w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF). Łączna wysokość wsparcia unijnego wyniosła 266,8 mln euro. Projekt od 2013 roku posiada status “projektu o znaczeniu wspólnotowym” (Project of Common Interest – PCI).

Kresy.pl / portalgazowy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply