Rząd szwedzki zatwierdził 7 maja budowę gazociągu Baltic Pipe w wyłącznej strefie ekonomicznej Szwecji na Morzu Bałtyckim.

Pozwolenie na układanie gazociągu wydane zostało przez szwedzkie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Innowacji. Tym samym uzyskane zostały pozwolenia na budowę dla wszystkich odcinków projektu Baltic Pipe, co oznacza, że wszedł on w fazę realizacji. Wcześniej uzyskano odpowiednie zgody w Danii. W Polsce pozwolenie na budowę dla części podmorskiej gazociągu Baltic Pipe zostało wydane przez wojewodę zachodniopomorskiego 22 kwietnia. Trasa rurociągu w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej będzie wynosiła ok. 85 kilometrów.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Jak informowaliśmy, na początku maja prezydent Andrzej Duda ogłosił rozpoczęcie budowy Baltic Pipe. Rozpoczyna się budowa Baltic Pipe, ta inwestycja zaczyna się dosłownie w najbliższych dniach faktycznie poprzez konkretne prace budowlane – mówił Duda.

Projekt Baltic Pipe złożony jest z pięciu komponentów. Pierwszym jest gazociąg na dnie Morza Północnego, biegnący między norweskim a duńskim systemem przesyłowym gazu. Elementem drugim jest rozbudowa systemu przesyłowego Danii. Trzecim zaś, tłocznia gazu zlokalizowana we wschodniej części Zelandii. Czwarty element stanowić ma podmorski gazociąg między polskim a duńskich systemem przesyłowym gazu. Rozbudowa istniejącego systemu przesyłowego w Polsce zamyka inwestycję. Część podmorska realizowana na dnie Morza Bałtyckiego będzie przechodziła przez obszary trzech państw: Danii, Polski i Szwecji. Trasa całej części podmorskiej będzie wynosiła ok. 275 kilometrów.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z otrzymania pozwolenia na budowę od rządu szwedzkiego i doceniamy sprawne procesowanie naszego wniosku. Decyzja ta pokazuje, że rząd szwedzki uznaje znaczenie projektu nie tylko dla Polski i Danii, ale również dla całej Unii Europejskiej w kontekście zacieśniania współpracy krajów UE, a także przede wszystkim uniezależnienia się od dostaw gazu ziemnego z Rosji – powiedział Tomasz Stępień, prezes GAZ-SYSTEM.

Za realizację prac związanych z ułożeniem gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego odpowiedzialna jest włoska firma Saipem Limited, z którą GAZ-SYSTEM podpisał umowę 30 kwietnia 2020 r.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Wedle harmonogramu pierwsze prace mają rozpocząć się w drugiej połowie tego roku. Obejmą one m.in. przygotowanie placów budowy w miejscach wyjścia gazociągu na ląd w Polsce i w Danii oraz rozpoczęcie prac budowlanych związanych z budową tzw. mikrotuneli. Rozpoczną się także przedmontażowe badania trasy rurociągu na morzu.

Statki przygotowujące podłoże pod układanie gazociągu zaczną działać latem 2021 roku. Gazociąg do eksploatacji ma być oddany w październiku 2022 roku.

W ubiełgym roku projekt Baltic Pipe uzyskał dofinansowanie Komisji Europejskiej w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF). Łączna wysokość wsparcia unijnego wyniosła 266,8 mln euro. Projekt od 2013 roku posiada status „projektu o znaczeniu wspólnotowym” (Project of Common Interest – PCI).

Kresy.pl / portalgazowy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz