Szwedzki koncern Saab otrzymał wyczekiwane zamówienie od Zjednoczonych Emiratów Arabskich na dwa dodatkowe samoloty szpiegowskie GlobalEye. Kontrakt jest wart miliard dolarów.

O kontrakcie Saab poinformował w poniedziałek. Jest to rozszerzenie umowy z 2015 roku dotyczącej zamówienia trzech kopii samolotu GlobalEye. Maszyna, zbudowana w oparciu o biznesowe odrzutowce Bombardier Global 6000 wyposażone w radar dalekiego zasięgu Erieye oraz inne sensory rozpoznawczo-obserwacyjne. Umowa ta zawierała klauzulę z opcją zamówienia dodatkowych dwóch samolotów, która będzie teraz realizowana.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Kontrakt podpisano 30 grudnia 2020 roku. Prace nad dwoma nowymi samolotami powinny, według założeń, zostać ukończone do 2025 roku.

Szef Saab, Micael Johansson, wyraził zadowolenie, że Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) wciąż mają wielkie zaufanie do jego firmy i oferowanych przez nią rozwiązań.

„To pokazuje, że Saab pozostaje w ścisłej czołówce w kwestii zaawansowanych technologii” – powiedział Johansson, cytowany w komunikacie. Zapewnił też, że program Global Eye przebiega zgodnie z planem.

ZEA otrzymały pierwsze samoloty GlobalEye wiosną ubiegłego roku. Według serwisu Defense News, odrzutowce z serii Global 6000 wciąż są popularnymi platformami w zakresie zbierania informacji wywiadowczych i wczesnego ostrzegania. Rok temu niemiecki rząd zarzucił plany dotyczące zakupu dronów Triton, używanych przez marynarkę wojenną USA, do celów zbierania informacji wywiadowczych. Zamiast tego, Niemcy zdecydowali się na zainstalowanie odpowiedniego sprzętu na pokładach odrzutowców załogowych.

Przeczytaj: Senat USA może zablokować sprzedaż F-35 do ZEA

defensenews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz