W Łodzi dwa maszty operatorów komórkowych zostały uszkodzone przez zaprószenie ognia. Operatorzy podejrzewają podpalenie. Według „Rzeczpospolitej”, do Polski dotarła „fala agresji przeciwko 5G”.

Jak podała we wtorek „Rzeczpospolita”, w ubiegły weekend dwa użytkowane przez Plusa maszty operatorów komórkowych, Play i T-Mobile, ucierpiały w wyniku zaprószenia ognia. Oba maszty zlokalizowane są w Łodzi. Operatorzy apelują do polskich władz centralnych i samorządowych oraz organów ścigania o zdecydowane działania.

„Apelujemy o stanowcze ściganie przestępców niszczących maszty telekomunikacyjne i szerzących dezinformację. Brak zdecydowanej reakcji na takie działania doprowadzi do tragedii” – napisała we wtorek wieczorem Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT). Według „Rz”, operatorzy podejrzewają, że doszło do podpalenia, choć nie mówią o tym wprost.

 

Oświadczenie wydała też sieć Play. Napisano w nim, że „w związku z doniesieniami o atakach na infrastrukturę telekomunikacyjną w Polsce”, operator „oświadcza, że takie czyny noszą znamiona działalności przestępczej wymierzonej w bezpieczeństwo państwa i obywateli”. Dodano, że „wszelkie tego rodzaju ataki są natychmiast zgłaszane odpowiednim organom ścigania na najwyższym szczeblu”. Nie podano jednak szczegółowych informacji na temat zniszczeń.

Tomasz Matwiejczuk, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Grupy Polsat potwierdził, że zniszczeniu uległy urządzenia Plusa.

PIIT uważa, że incydenty te wskazują, iż do Polski dotarła fala agresji skierowana przeciwko infrastrukturze operatorów mobilnych. Jak pisaliśmy, w połowie kwietnia brytyjska firma telekomunikacyjna BT poinformowała, że jej pracownicy są atakowani podczas serwisowania lub stawiania masztów sieci 5G. Do tamtej pory w całym Zjednoczonym Królestwie uszkodzono lub zniszczono 33 maszty tej firmy. Według szefa BT, część osób odpowiedzialna za ataki twierdzi, że pandemia koronawirusa w ogóle nie ma miejsca, a wszystkie problemy są wywoływane przez sieć 5G. Według danych firmy, większość zepsutych masztów telekomunikacyjnych nie była nawet przystosowana do nowej technologii.

Jesteśmy świadkami fali agresji skierowanej przeciwko infrastrukturze o charakterze krytycznym” – pisze PIIT. „Oprócz dezinformacji, mamy do czynienia z przestępstwami polegającymi na niszczeniu urządzeń telekomunikacyjnych, które zapewniają łączność milionom Polaków”.

Izba zaznacza, że „sprawcy tych przestępstw nie mogą zostać bezkarni” i należy wzmocnić wysiłki celem przerwania „łańcucha agresji i działań niezgodnych z prawem”. Dodano, że „pozostanie biernym to przyzwolenie na stworzenie zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, np. gdy nie będzie można wezwać służb ratowniczych”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

PIIT określa działania przeciwko infrastrukturze działalnością kryminalną, zakłócającą działanie technologii, od której zależy życie i zdrowie obywateli oraz funkcjonowanie państwa. Izba wezwała też „właścicieli największych portali społecznościowych funkcjonujących w Polsce”, do podjęcia skutecznych działań przeciwko stronom oraz autorom, które szerzą „dezinformację na temat wpływu pola elektromagnetycznego na zdrowie ludzkie i rozprzestrzenianie wirusa SARS-CoV-2 przez sieci bezprzewodowe, w tym 5G”. Wymieniono w tym kontekście serwisy YouTube, Facebook i Twitter:

Narastająca fala nieprawdziwych informacji, wymaga reakcji administracji państwowej oraz platform mediów społecznościowych (w szczególności YouTube, Facebook, Twitter). Negatywne przekazy grup wykorzystujących strach przed epidemią COVID-19 i jej rzekomy związek z infrastrukturą telekomunikacyjną docierają do społeczeństwa mocniej niż kiedykolwiek. Jednocześnie, podżegacze wprost nawołujący w mediach społecznościowych do przestępstw pozostają całkowicie bezkarni. Bierna postawa wobec takich czynów prowadzi do dramatycznych sytuacji, w których atakowana jest nie tylko maszty telekomunikacyjne, ale też osoby przy nich pracujące”.

W komunikacie przypomniano też, że kilka miesięcy temu w Krakowie miała miejsce nieudana próba zniszczenia masztu T-Mobile Polska. Z kolei w ostatnich dniach próbowano podpalić stacje bazowe operatorów. PIIT zaznacza, że incydenty te pokazują potrzebę natychmiastowej reakcji, bo inaczej „dojdzie w końcu do tragedii, w której zginie człowiek”. Podkreślono zarazem, że „przyzwolenie na szerzenie braku zaufania do przedsiębiorców telekomunikacyjnych i powielanie krążących w Internecie fake newsów na temat sieci komórkowych i technologii 5G jest działaniem wysoce nieodpowiedzialnym”, a także „na szkodę polskiego państwa i jego bezpieczeństwa”. Izba powołuje się też na słowa rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych, według którego w czasie epidemii koronawirusa nasiliły się ataki informacyjne i propagandowe ze strony Rosji. Organizacja ta uważa, że jest to inspiracją do działań przeciwników nowej generacji sieci komórkowej.

Czytaj również: Brytyjskie media: Boris Johnson chce ograniczyć udział Huawei w brytyjskiej sieci 5G

rp.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. MP
    MP :

    jakaż straszna troska o życie montera..he he…zbójecka instytucja nie martwi sie o miliony ludzkich żyć,o zdychanie na raty w koktailu chorób które powoduje to gówno.Szumowina klepnęła 100 krotne dopuszczalne promieniowanie elmagnetyczne na rozkaz gigantów tel kom czyli korporacji,powinna szumowin iść pod mur ,tak wiec niech płona i pomyslnych wiatrów