Sondaż IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” wskazuje na wyraźny spadek poparcia dla PiS i szerzej dla Zjednoczonej Prawicy. Przy coraz lepszych wynikach SLD, partia Jarosława Kaczyńskiego mogłaby stracić większość sejmową, zaś nowy rząd musiałby być rządem koalicyjnym.

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej”, Zjednoczona Prawica (PiS, Porozumienie, SP) może liczyć na poparcie 31,7 proc. respondentów, deklarujących udział w wyborach. Zdaniem „Rz”, taki wynik, o 7,6 pkt. proc. gorszy od ostatniego badania „to już nie spadek, ale prawdziwe tąpnięcie”. Gazeta wiąże tak znaczący spadek przede wszystkim z kryzysem, wywołanym sprawą premii dla ministrów rządu PiS, o czym większość mediów informuje już od paru tygodni.

Drugie miejsce zajmuje Platformę Obywatelską, na którą chciałoby zagłosować 23,5 proc. ankietowanych (wzrost o 1 pkt. proc.).

Z kolei na trzecim miejscu uplasował się SLD, osiągając wynik na poziomie 12,1 proc (wzrost o 2,4 pkt. proc.)., wyprzedzając już kolejny raz Kukiz’15 (8,5 proc., wzrost o 1,7 pkt. proc.). Jak dotąd, w obecnej kadencji Sejmu jest to najlepszy wynik zanotowany przez Sojusz w sondażach.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ponadto, do Sejmu zdołałoby dostać się jeszcze PSL (5,9 proc.; wzrost o 0,7 pkt. proc.), a także Nowoczesna, która według IBRiS balansuje na granicy progu wyborczego (5,1 proc. badanych; wzrost o 0,1 pkt. proc.). Pod progiem znalazły się partie Razem (2,1 proc.) i Wolność (0,9 proc.). Generalnie, poza PiS, w porównaniu z ostatnim badaniem wszystkie ugrupowania zyskały poparcie. 10 proc. badanych nie wie, na kogo oddałoby głos w wyborach.

Po przeliczeniu wyników na mandaty, PiS może liczyć na 194 miejsca w Sejmie, tracąc tym samym większość. PO uzyskałaby 135 mandatów, SLD – 58, Kukiz’15 – 42, PSL – 20, a Nowoczesna – 10 mandatów. Wskazuje to, iż PiS musiałoby w takim Sejmie szukać koalicjantów, przykładowo – Kukiz’15. Z kolei prounijna opozycja musiałaby zawiązać szeroką koalicję, żeby przejąć władzę.

Przeczytaj: Zjednoczona Prawica traci w sondażach

Czytaj także: Kolejny sondaż potwierdza spadek notowań PiS-u

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Badanie przeprowadzono w środę, 4 kwietnia. Sondaż został przeprowadzony na ogólnopolskiej próbie 1100 respondentów.

rp.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz