Coraz więcej polskich obywateli bierze ślub z obcokrajowcami. To przeważnie związki małżeńskie zawierane przez Polaków z Ukrainkami – podaje „Rzeczpospolita”. Ich liczba szybko rośnie.

Jak wynika z danych GUS opublikowanych przez dziennik „Rzeczpospolita”, w ostatnich latach wyraźnie wzrosła liczba ślubów między Polkami i Polakami a obywatelkami/obywatelami innych państw. W 2015 roku takich przypadków było 3367. Rok później, już o 37,8 proc. więcej – 4662. Danych za ubiegły rok na razie nie podano, ale można się spodziewać, że tu również zostanie zanotowany wyraźny wzrost.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5424.39 PLN    (24.65%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Z opracowania wynika, że przybyło głównie małżeństw Polaków z Ukrainkami. O ile w 2011 roku takich przypadków było niespełna 300, to w 2013 roku – już 424. W kolejnych latach takich małżeństw zawierano jeszcze więcej – 573 w 2015 roku i 782 w 2016 roku.

Zdaniem prof. Piotra Szukalskiego, demografa z Uniwersytetu Łódzkiego cytowanego przez „Rz”, to przede wszystkim mężczyźni z polskim obywatelstwem żenią się z obywatelkami innych państw.

Z kolei szef Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma zwraca uwagę, że to efekt coraz większej liczby Ukraińców przyjeżdżających do Polski i osiedlających się w naszym kraju. Jak mówi, ok. 35 tys. Ukraińców w Polsce to ludzie młodzi, którzy kończą tu studia, znajdują pracę i układają swoje życie osobiste, a wiele z nich wiąże się z Polakami. Tyma podkreśla, że między mieszkańcami obu tych krajów „nie ma większych barier kulturowych ani językowych, co pozwala im na łatwe wchodzenie w relacje osobiste”.

Ponadto, równie szybko rośnie liczba małżeństw zawieranych na terenie Polski przez pary ukraińskie. W 2010 roku ślub w Polsce wzięło 10 ukraińskich par, w 2015 r. – 49, a w 2016 – 68. Zdaniem prof. Szukalskiego, pokazuje to, że imigranci ze Wschodu „zadomawiają” się w Polsce.

Przeczytaj: Polacy żenią się z Ukrainkami, Polki wychodzą za Anglików. Rośnie liczba małżeństw z obcokrajowcami

Dane pokazują, że w 2016 roku najwięcej małżeństw polsko-ukraińskich zawarto na terenie województwa mazowieckiego (255; 213 w 2015 r.), a także lubelskiego (97 takich ślubów; 80 w 2015 r.) i dolnośląskiego (79; 61 w 2015 r.). W woj. kujawsko-pomorskim, opolskim i podlaskim liczba takich małżeństw spadła. Jednak we wszystkich pozostałych wzrosła. W województwach śląskim, podkarpackim i zachodniopomorskim co najmniej o połowę, zaś w Wielkopolsce liczba ta wręcz się podwoiła.

„Rz” zwraca uwagę, że statystyki ślubne częściowo pokrywają się ze złożoną w tych regionach liczbą oświadczeń o zamiarze zatrudnienia pracowników ze Wschodu. Najwięcej pracowników z Ukrainy przebywa, według danych ministerstwa pracy, w rejonie Warszawy i Wrocławia. W przypadku Lubelszczyzny duża liczba mieszanych związków wynika z kolei z bliskości miejsca zamieszkania, podobnie jak na Podkarpaciu.

Przeczytaj: Więcej pracowników ze wschodu. Organizacje pracodawców chcą nowej polityki migracyjnej

Przeczytaj także: 2 mln pracowników z Ukrainy w 2017 roku? Co czwarta polska firma chciałaby zatrudnić Ukraińca

Poza Ukrainkami, polscy mężczyźni chętnie wybierają sobie na żony Rosjanki i Białorusinki (w 2016 roku było to odpowiednio 107 i 99 ślubów).

W ocenie demografów, w kolejnych latach liczba takich małżeństw najpewniej będzie rosła. Eksperci zwracają uwagę, że najwięcej ślubów z obcokrajowcami ma miejsce średnio 5–6 lat po rozpoczęciu masowego napływu imigrantów. Zdaniem prof. Szukalskiego, dojście do maksimum nastąpi w ciągu następnych 2-4 lat.

Przeczytaj także: Polski sąd: Ukraińcy mają prawo do 500+, nawet jeśli cała rodzina nie mieszka w Polsce

Rp.pl / Kresy.pl

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz