„Podziemny protest, który w poniedziałek 21 września rozpoczął się w KWK Ruda i Wujek, będzie się rozszerzał na inne kopalnie Polskiej Grupy Górniczej. W piątek ulicami Rudy Śląskiej przejdzie manifestacja” – ogłosił w poniedziałek po południu Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. We wtorek w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach rozpoczną się rozmowy protestujących z przedstawicielami strony rządowej. Aktualnie w podziemnym proteście bierze udział 110 górników z kilku kopalń.

Dziś o godz. 13.00 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach rozpoczną się rozmowy liderów Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego (MKPS) z rządową delegacją, wyposażoną w pełnomocnictwa premiera Mateusza Morawieckiego – poinformowała śląsko-dąbrowska Solidarność we wtorek rano. Protest górników, w którym aktualnie bierze udział około 110 osób, rozpoczął się w poniedziałek po południu.

Polska Agencja Prasowa (PAP) informuje, że związki zawodowe chcą rozmawiać z rządem na temat tempa transformacji górnictwa i energetyki. Tematem rozmów ma być także ogólna przyszłość Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Zdaniem górników proces odchodzenia od węgla powinien być rozłożony na około 40 lat.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Strona społeczna uważa, że przyjazd delegacji rządowej jest efektem ogłoszenia pogotowia strajkowego i akcji protestacyjnych, które rozpoczęto w poniedziałek.

Związkowcy podkreślają, że rozpoczęcie rozmów nie oznacza przerwania ani zakończenia protestu. Zaznaczają także, że nie odwołują zapowiedzianej na piątek manifestacji w Rudzie Śląskiej.

„MKPS decyzje o ewentualnych zmianach przyjętego harmonogramu działań protestacyjnych będzie podejmować po uprzedniej ocenie przebiegu i efektów rozmów ze stroną rządową” – poinformowali związkowcy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Górnicy zgodzili się na obniżkę zarobków

Informacje Polskiej Grupy Górniczej wskazują, że aktualnie pod ziemią protestuje łącznie 110 górników: 43 w kopalni Halemba, 12 w kopalni Bielszowice, 11 w kopalni Pokój (to trzy części kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej) oraz 13 w kopalni katowickiej kopalni Wujek i 31 w kopalni Piast-Ziemowit.

pap / wiadomosci.onet.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz