Związki zawodowe działające w Polskiej Grupie Górniczej podpisały z jej zarządem tak zwane porozumienie antykryzysowe, które oznacza redukcję wynagrodzeń.

Porozumienie między związkowcami  a zarządem PGG zostało podpisane w piątek. Jak podał za PAP „Nasz Dziennik” w dokumencie zapisano, że wypłaty dla pracowników należących do spółki kopalni zostaną zredukowane w maju o 20 proc. Natomiast do 10 czerwca zarząd przedstawi pracownikom program funkcjonowania spółki do końca roku w warunkach wywołanych przez pandemię koronawirusa SARS COVID-19, która szczególnie dotknęła śląskie kopalnie. Zarząd ma konsultować swoje plany ze związkami zawodowymi.

 

Jak przytoczył „Nasz Dziennik” dzięki podpisanemu porozumieniu PGG zyska do dyspozycji 125 mln zł. 50 mln zł to środki jakie zaoszczędzi dzięki wspomnianej redukcji wypłat dla pracowników. Dodatkowe 70 mln zł zapewni natomiast rząd w ramach tak zwanej „tarczy antyrakietowej”. Zarząd zaplanował jeszcze dodatkowe oszczędności, które mają przynieść kolejne 70 mln zł.

Sektor górniczy już wcześniej był w trudnej sytuacji. Podczas gdy import węgla do Polski rósł, węgiel wydobyty w polskich kopalniach w coraz większej ilości składowano placach. Pandemia kornawirusa, która spowodowała znaczny, ogólny spadek aktywności gospodarczej odbiła się także na zużyciu energii elektrycznej, co może oznaczać jeszcze większe problemy ze sprzedażą surowca wydobytego w polskich kopalniach.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1211.62 PLN    (5.5%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Rząd i władze spółki zastanawiają się już nad wstrzymaniem pracy w śląskich kopalniach ze względu na ryzyku masowego szerzenia się w nich koronawirusa. Poważne ogniska epidemiczne powstały już w pięciu kopalniach w tym trzech należących do PGG – Ruch Jankowice kopalni ROW, Murcki-Staszic oraz Sośnica. Doprowadziło to do sytuacji w której już około jednej czwartej wszystkich przypadków zakażenia SARS COVID-19 w Polsce wykryto własnie w województwie śląskim.

„Nasz Dziennik”/Kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz