Związki zawodowe działające w Polskiej Grupie Górniczej podpisały z jej zarządem tak zwane porozumienie antykryzysowe, które oznacza redukcję wynagrodzeń.

Porozumienie między związkowcami  a zarządem PGG zostało podpisane w piątek. Jak podał za PAP „Nasz Dziennik” w dokumencie zapisano, że wypłaty dla pracowników należących do spółki kopalni zostaną zredukowane w maju o 20 proc. Natomiast do 10 czerwca zarząd przedstawi pracownikom program funkcjonowania spółki do końca roku w warunkach wywołanych przez pandemię koronawirusa SARS COVID-19, która szczególnie dotknęła śląskie kopalnie. Zarząd ma konsultować swoje plany ze związkami zawodowymi.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Jak przytoczył „Nasz Dziennik” dzięki podpisanemu porozumieniu PGG zyska do dyspozycji 125 mln zł. 50 mln zł to środki jakie zaoszczędzi dzięki wspomnianej redukcji wypłat dla pracowników. Dodatkowe 70 mln zł zapewni natomiast rząd w ramach tak zwanej „tarczy antyrakietowej”. Zarząd zaplanował jeszcze dodatkowe oszczędności, które mają przynieść kolejne 70 mln zł.

Sektor górniczy już wcześniej był w trudnej sytuacji. Podczas gdy import węgla do Polski rósł, węgiel wydobyty w polskich kopalniach w coraz większej ilości składowano placach. Pandemia kornawirusa, która spowodowała znaczny, ogólny spadek aktywności gospodarczej odbiła się także na zużyciu energii elektrycznej, co może oznaczać jeszcze większe problemy ze sprzedażą surowca wydobytego w polskich kopalniach.

Rząd i władze spółki zastanawiają się już nad wstrzymaniem pracy w śląskich kopalniach ze względu na ryzyku masowego szerzenia się w nich koronawirusa. Poważne ogniska epidemiczne powstały już w pięciu kopalniach w tym trzech należących do PGG – Ruch Jankowice kopalni ROW, Murcki-Staszic oraz Sośnica. Doprowadziło to do sytuacji w której już około jednej czwartej wszystkich przypadków zakażenia SARS COVID-19 w Polsce wykryto własnie w województwie śląskim.

„Nasz Dziennik”/Kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz