„Zielona energia jest ważna, ale nie możemy zapomnieć całkowicie o energii ze źródeł kopalnych” – powiedziała w czwartek na konferencji „Europejski węgiel w okresie transformacji” minister przemysłu Marzena Czarnecka.

Podczas konferencji „Europejski węgiel w okresie transformacji”, która odbyła się w czwartek, minister przemysłu Marzena Czarnecka zwróciła uwagę na konieczność zrównoważonego podejścia do transformacji energetycznej. Wskazała, że choć zielona energia jest kluczowa, nie można całkowicie zapominać o paliwach kopalnych, które wciąż odgrywają istotną rolę w gospodarce.

Minister zaznaczyła, że transformacja regionów węglowych to proces już trwający, ale wymagający długoterminowego podejścia. Podkreśliła potrzebę odpowiedzialności, przypominając o negatywnych skutkach gwałtownego zamykania kopalń 20–30 lat temu. Wówczas całe społeczności zostały pozostawione bez wsparcia, co doprowadziło do głębokiego kryzysu społeczno-gospodarczego.

– „Nie możemy pozwolić, by ta historia się powtórzyła. Dlatego zrobimy wszystko, by obecna transformacja była sprawiedliwa, dobrze przygotowana i przede wszystkim, by służyła ludziom” – powiedziała Czarnecka.

W tym kontekście minister nawiązała do prac nad nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która ma uregulować istotne kwestie związane z transformacją. Oceniła, że zmiany będą miały „miękki” charakter dla wszystkich zaangażowanych.

Minister poinformowała również o kontynuacji prac nad programem wsparcia dla przemysłu stalowego, w szczególności Jastrzębskiej Spółki Węglowej, działającej w sektorze koksowniczym. Wspomniała o wyzwaniach, jakie niesie wdrażanie unijnego rozporządzenia metanowego, podkreślając, że mimo pozytywnego wpływu na środowisko, niesie ono ryzyko znacznych kosztów dla branży.

– „Robię wszystko, co mogę, aby ta ustawa była życzliwa górnikom węglowym. To jest możliwe, bo kraje członkowskie mają możliwość regulowania części kwestii według potrzeb, a Polska ma tu szczególne potrzeby” – zaznaczyła. Wyraziła nadzieję, że obowiązki wynikające z ustawy nie będą generować nadmiernych kosztów.

Czarnecka odniosła się także do planów rozwoju energii jądrowej i odnawialnych źródeł energii, wskazując, że mimo ich rosnącego znaczenia, energia z paliw kopalnych nadal stanowi istotną część sektora energetycznego.

W dalszej części konferencji głos zabrał Jürgen Tiedje, kierownik działu ds. transformacji przemysłowej w Dyrekcji Generalnej ds. Badań i Innowacji Komisji Europejskiej. Przypomniał o ogłoszonym 19 marca br. przez KE Planie Działania w zakresie Stali i Metali. Zaznaczył, że Komisja Europejska musi na nowo określić ramy wsparcia dla sektorów węgla i stali oraz wyznaczyć kierunek dalszych działań.

Tiedje poinformował, że do końca br. KE planuje przygotować propozycje legislacyjne, które zostaną przedstawione rządom oraz Parlamentowi Europejskiemu. W jego ocenie to odpowiedni moment, by rozpocząć szczegółową debatę na temat reformy Funduszu Badawczego Węgla i Stali (RFCS). Zapowiedział organizację wydarzenia online poświęconego temu zagadnieniu w czerwcu br.

Konferencję „Europejski węgiel w okresie transformacji: od przemysłowej legendy do najnowocześniejszych badań dla przyszłości” współorganizowały Europejskie Stowarzyszenie Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal oraz Europejska Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych. Gospodarzem wydarzenia była Jastrzębska Spółka Węglowa.

Celem konferencji było zaprezentowanie wpływu projektów realizowanych w ramach RFCS na sprawiedliwą transformację europejskich regionów węglowych oraz zwiększenie świadomości roli funduszu w realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu.

Przypomnijmy, że polski rząd planuje wydać 9,1 mld zł na likwidację 6 kopalń: Bobrek, Wujek, Sośnica, Bolesław Śmiały, Bielszowice i Halemba. Pracę może stracić nawet 50 tys. osób. Zamknięcia przewiduje projekt nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, który od 9 stycznia jest procedowany przez Ministerstwo Przemysłu.

Zobacz także: Polska firma nie może wydobywać polskiego węgla, bo pierwszeństwo mają Niemcy

Przeczytaj: Spółka z Ukrainy chce wydobywać węgiel w Polsce

Kresy.pl/energetyka24.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply