Policja zatrzymała jedną osobę w sprawie ataku na księdza w kancelarii parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku – poinformowało w sobotę RMF FM. Kapłan został zaatakowany przez osoby, które przyszły dokonać aktu apostazji.

Jak informowaliśmy wcześniej, do zdarzenia doszło ponad tydzień temu, ale dopiero w ubiegły wtorek podano szerzej informacje na ten temat. Według relacji z incydentu, pochodzącej od poszkodowanego ks. Remigiusza Zacharka, 26 lipca około godz. 10:30 do kancelarii parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku w Wielkopolsce przyszło czterech ludzi: trzy kobiety i mężczyzna. Chcieli złożyć akt apostazji.

Ksiądz poinformował ich, że zgodnie z prawem taki dokument może przyjąć i podpisać jedynie ksiądz proboszcz. Gdy powiedział im, że proboszcz pełni dyżur w kancelarii po południu, zaczęli się awanturować. Ksiądz został zaatakowany przez mężczyznę, który chwycił jedną ręką stojący na regale krzyż, a drugą zrzucił kapłana z fotela na podłogę. Wraz z obecnymi tam kobietami zaczęli wulgarnie obrażać zarówno księdza, jak i Kościół katolicki. Ksiądz kilka razy wzywał tych ludzi do opuszczenia kancelarii. Ponieważ nie reagowali, wezwał policję. Cała grupa opuściła budynek dopiero po interwencji policjantów. Ksiądz nie wymagał pomocy medycznej.

 

W sobotę poinformowano, że w związku z tym incydentem zatrzymano jedną osobę. Została ona ujęta we Wrocławiu. Według RMF FM, osoba ta jest przewożona do Turku – tam usłyszy zarzuty. Policja w Turku nie udziela na temat zatrzymania żadnych informacji.

Wcześniej policjanci informowali, że poszkodowany ksiądz nie chciał składać zawiadomienia w tej sprawie. Zaznaczono jednak, że funkcjonariusze początkowo nie mają informacji o szczegółach ataku, które znalazły się w relacji na stronie diecezji. W notatce sporządzonej po interwencji przez policjantów nie ma żadnych informacji o zrzuceniu księdza z fotela czy o tym, jak postępowano z krzyżem, stąd nie wszczęto postępowania.

Był to kolejny już atak na tle religijnym, do jakiego doszło w diecezji włocławskiej. Wcześniej doszło do profanacji kościoła św. Maksymiliana w Koninie. Jak informowaliśmy, w połowie czerwca br. nieznani sprawcy zaatakowali tę świątynię: wybito witraże w drzwiach, na których wymalowano „krwawy napis”. Odcięto też fragment dłoni figurze patrona parafii. Według policji, proboszcz oszacował straty na ok. 1 tys. zł. Wszczęto również postępowanie ws. uszkodzenia mienia. Proboszcz przyznał później, że atak ten nie był pierwszym zdarzeniem tego rodzaju. Miesiąc wcześniej ktoś wybił część szyb w kościele kamieniem, a trzy miesiące wcześniej miała miejsce próba włamania na plebanię. Ponadto, jakiś czas temu na murze kościoła w Brzeźnie k. Konina wymalowano sprayem bluźnierczy napis.

Rmf24.pl / gosc.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply