Przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma w skandaliczny sposób skomentował rozbiórkę nielegalnego pomnika ku czci UPA w Hruszowicach.  Stojący nielegalnie od 23 lat pomnik ku czci ludobójczej organizacji rozebrali działacze Ruchu Narodowego i Młodzieży Wszechpolskiej, na wniosek wójta gminy Stubno – Janusza Słabickiego.

Legalna rozbiórka wywołała ostrą reakcję Związku Ukraińców w Polsce, który określił ją mianem “antyukraińskiej prowokacji” oraz wyrazem dążeń do “podpalenia pogranicza polsko-ukraińskiego”. Sprawę skomentował na Facebooku także znany z negowania ludobójczego charakteru UPA przez Związku Ukraińców w Polsce, Piotr Tyma. “W sprawie Hruszowic prowokatorzy triumfują” – napisał trzymając się narracji swojej organizacji, ale dodał też bardzo złowrogą, w kontekście wydarzeń historycznych, pogróżkę – “Oczywiście zapomnieli czym skończył się Polski triumf w 1938 nad cerkwiami Chełmszczyzny”.

Tyma udzielił też wywiadu tygodnikowi “Do Rzeczy”. Uznał w nim, że “nie rozumie problemu” wokół książki “edukacyjnej” “Bandera i ja”, jaka była w bibliotece szkoły z językiem ukraińskim w Bartoszycach, o czym informowaliśmy na naszym portalu.  Ocenił, że decyzja kuratorium o konieczności usunięcia książki zamyka dyskusję w tej sprawie.

Tyma sugerował też, że za wzrost napięć między Polakami a Ukraińcami odpowiadają Ci pierwsi. W kategoriach winy Polaków ukazywał zeszłoroczną kontrmanifestację działaczy Młodzieży Wszechpolskiej i kibiców Polonii Przemyśl, wobec ukraińskiego marszu oficjalnie upamiętniającego żołnierzy Petlury ale zmierzającego na cmentarz gdzie pochowani są członkowie UPA. “Przykrywanie takich zachowań płaszczykiem patriotyzmu i mówienie, że tu chodzi o co innego niż zwyczajna bandyterka czy zoologiczny antyukrainizm, jest nieporozumieniem” – ocenił Tyma.

tygodnik.dorzeczy.pl/facebook.com/kresy.pl

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  • Adinocka
   Adinocka :

   @tagore Niestety nie tylko. Przy okazji wysadzano tez cerkwie pamiętające I RP a nawet średniowiecze. Z tej akcji nie możemy być w żaden sposób dumni ani czuć się usprawiedliwieni. Wyburzenia w niczym oczywiście nie usprawiedliwiają ludobójstwa UPA.

 1. MadMike
  MadMike :

  Ja nie jestem ani trochę zdziwiony, w przypadku konfliktu zbrojnego w tej części świata ze strony ukraińców możemy spodziewać się mordu. Terenu raczej nie zajmą i tak dalej ale napady, mordy będą. Wpisuję się to w ich retorykę, iż Polska okupuje tzw. etniczne ziemie ukraińskie. Kiedyś mordowali ludzi aby stworzyć sobie państwo, teraz chcą mordować aby “wyzwalać” tereny okupowane.

   • sugarless
    sugarless :

    @Sun Escobar @sugarless:

    ,Czerń dziegciem znaczone przeklęta……Ukraina to państwo sztuczne , wykreowane przez wiedeńskich dyplomatów ,stworzono Frankenstein który dokonał rzezi wołyńskiej, i ,ukraina to tereny kresowe Polski przedrozbiorowej ,to co powstało w 1991 roku w wyniku rozpadu ZSRR to sztuczny twór ,z jaką przeszlością ???? prawosławni mieszkańcy tych terenów to Rusini mieszkający obok katolików Polaków ,historia tych terenów to historia Polski , i tego żaden rezun analfabeta nie zmieni , odwoływanie się do historii satanistyczno- kryminalnej organizacji upa to świadectwo bandytyzmu czerni leś

 2. mchlrj
  mchlrj :

  Uważam, że niezbędne jest domaganie się usunięcia Piotra Tymy. Domagać się tego powinni sami Ukraińcy, a z całą pewnością nasze władze. Jeżeli to nawet nie była groźba, lecz ostrzeżenie, to on pozbawił się przywództwa. Stwierdził, że w żaden sposób nie panuje nad ukraińską dziczą, która jest, jego zdaniem, zdolna do najgorszego. Moje zdanie na Salon24.pl: http://rozcielesnienia.salon24.pl/774608,o-koniecznosci-usuniecia-piotra-tymy