Przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma w skandaliczny sposób skomentował rozbiórkę nielegalnego pomnika ku czci UPA w Hruszowicach.  Stojący nielegalnie od 23 lat pomnik ku czci ludobójczej organizacji rozebrali działacze Ruchu Narodowego i Młodzieży Wszechpolskiej, na wniosek wójta gminy Stubno – Janusza Słabickiego.

Legalna rozbiórka wywołała ostrą reakcję Związku Ukraińców w Polsce, który określił ją mianem „antyukraińskiej prowokacji” oraz wyrazem dążeń do „podpalenia pogranicza polsko-ukraińskiego”. Sprawę skomentował na Facebooku także znany z negowania ludobójczego charakteru UPA przez Związku Ukraińców w Polsce, Piotr Tyma. „W sprawie Hruszowic prowokatorzy triumfują” – napisał trzymając się narracji swojej organizacji, ale dodał też bardzo złowrogą, w kontekście wydarzeń historycznych, pogróżkę – „Oczywiście zapomnieli czym skończył się Polski triumf w 1938 nad cerkwiami Chełmszczyzny”.

Tyma udzielił też wywiadu tygodnikowi „Do Rzeczy”. Uznał w nim, że „nie rozumie problemu” wokół książki „edukacyjnej” „Bandera i ja”, jaka była w bibliotece szkoły z językiem ukraińskim w Bartoszycach, o czym informowaliśmy na naszym portalu.  Ocenił, że decyzja kuratorium o konieczności usunięcia książki zamyka dyskusję w tej sprawie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Tyma sugerował też, że za wzrost napięć między Polakami a Ukraińcami odpowiadają Ci pierwsi. W kategoriach winy Polaków ukazywał zeszłoroczną kontrmanifestację działaczy Młodzieży Wszechpolskiej i kibiców Polonii Przemyśl, wobec ukraińskiego marszu oficjalnie upamiętniającego żołnierzy Petlury ale zmierzającego na cmentarz gdzie pochowani są członkowie UPA. „Przykrywanie takich zachowań płaszczykiem patriotyzmu i mówienie, że tu chodzi o co innego niż zwyczajna bandyterka czy zoologiczny antyukrainizm, jest nieporozumieniem” – ocenił Tyma.

tygodnik.dorzeczy.pl/facebook.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  MadMike :

  Ja nie jestem ani trochę zdziwiony, w przypadku konfliktu zbrojnego w tej części świata ze strony ukraińców możemy spodziewać się mordu. Terenu raczej nie zajmą i tak dalej ale napady, mordy będą. Wpisuję się to w ich retorykę, iż Polska okupuje tzw. etniczne ziemie ukraińskie. Kiedyś mordowali ludzi aby stworzyć sobie państwo, teraz chcą mordować aby „wyzwalać” tereny okupowane.

   • Avatar
    sugarless :

    @Sun Escobar @sugarless:

    ,Czerń dziegciem znaczone przeklęta……Ukraina to państwo sztuczne , wykreowane przez wiedeńskich dyplomatów ,stworzono Frankenstein który dokonał rzezi wołyńskiej, i ,ukraina to tereny kresowe Polski przedrozbiorowej ,to co powstało w 1991 roku w wyniku rozpadu ZSRR to sztuczny twór ,z jaką przeszlością ???? prawosławni mieszkańcy tych terenów to Rusini mieszkający obok katolików Polaków ,historia tych terenów to historia Polski , i tego żaden rezun analfabeta nie zmieni , odwoływanie się do historii satanistyczno- kryminalnej organizacji upa to świadectwo bandytyzmu czerni leś

 2. UPAdlina
  UPAdlina :

  że też taka bezczelna banderowska gnida funkcjonuje w Polsce opłacana przez polskiego podatnika !!……Czy PISuary w końcu coś z tym zrobią??……….Czas ku temu najwyższy !!………..PS: Jakże byłoby miło spotkać tego banderowskiego rzyga gdzieś w jakimś ustronnym miejscu !!……….Zapamiętałby to spotkanie do końca swojego gównianego żywota !!

 3. mchlrj
  mchlrj :

  Uważam, że niezbędne jest domaganie się usunięcia Piotra Tymy. Domagać się tego powinni sami Ukraińcy, a z całą pewnością nasze władze. Jeżeli to nawet nie była groźba, lecz ostrzeżenie, to on pozbawił się przywództwa. Stwierdził, że w żaden sposób nie panuje nad ukraińską dziczą, która jest, jego zdaniem, zdolna do najgorszego. Moje zdanie na Salon24.pl: http://rozcielesnienia.salon24.pl/774608,o-koniecznosci-usuniecia-piotra-tymy

 4. UPAdlina
  UPAdlina :

  Przepraszam pana Petra Poroszenkę i pana Piotra Tymę oraz pozostałych członków narodu ukraińskiego za ich publiczne znieważenie w Internecie z powodu przynależności narodowej, a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publiczne pochwalanie przestępstwa i publiczne nawoływanie do zbrodni. Przepraszam również Rzecznika Praw Obywatelskich, pana doktora Adama Bodnara, za jego publiczne znieważenie w Internecie. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, że tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.