„Rozmowa była trudna, ale poprawna”. Ambasador Rosji komentuje wizytę w polskim MSZ

Ambasador Rosji Siergiej Andriejew skomentował wezwanie go do MSZ na rozmowę związaną z niedawnymi wypowiedziami Władimira Putina. Twierdzi, że wiceminister Marcin Przydacz, który relacjonował spotkanie dla PAP, nie brał w nim udziału, a jego wypowiedzi uznał za „bezpodstawne i obraźliwie” wobec Rosji i jej władz.

Jak informowaliśmy, w piątek ambasador Rosji Siergiej Andriejew został pilnie wezwany do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wezwanie rosyjskiego dyplomaty miało związek z ostatnimi wypowiedziami prezydenta Rosji Władimira Putina na temat genezy II wojny światowej. Chodzi o próby Moskwy dotyczące przerzucania odpowiedzialności za wybuch wojny na władze II RP.

– Rzeczywiście, byłem wczoraj po obiedzie zaproszony do polskiego MSZ, odbyłem spotkanie z szefem departamentu wschodniego Janem Hofmoklem – powiedział rosyjski ambasador agencji TASS. Dodał, że „rozmowa była trudna, ale poprawna”. Podkreślił, że obie strony miały możliwość przedstawienia swoje stanowisko.

 

Wcześniej pisaliśmy, że jak podała PAP, cytując wiceszefa MSZ Marcina Przydacza, na ręce Siergieja Andriejewa przekazano stanowczy sprzeciw wobec „insynuacji historycznych”, które w ostatnich dniach pod adresem Polski płynęły ze strony wysokich przedstawicieli Federacji Rosyjskiej, w tym prezydenta Władimira Putina. Zdaniem polskiej dyplomacji wypowiedzi rosyjskich urzędników „pokazują, że do rosyjskiej wyobraźni historycznej świadomie i agresywnie próbuje wprowadzać się stalinowską narrację dziejową” bazującą na „propagandzie totalitarnego państwa”, co uznano za sprzeczne z międzynarodowymi zobowiązaniami Federacji Rosyjskiej a także za „szyderstwo z milionów ofiar stalinowskiego totalitaryzmu, którego ofiarą był też naród rosyjski”. Strona polska zwróciła uwagę na negowanie przez rosyjskie władze faktu agresji ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 roku, a także zaprzeczanie brutalnej okupacji polskiego terytorium. „ZSRR w latach 1939-1941 był sojusznikiem Niemiec Adolfa Hitlera” – podkreślał wiceszef polskiej dyplomacji. Uznał też, że Kreml powinien „przepracować” fakt porażki „projektu sowieckiego”.

Rosyjski ambasador odniósł się do tego i oświadczył, że „na podstawie informacji opublikowanej przez PAP można by odnieść wrażenie, że wiceminister Przydacz złożył taki protest podczas mojej wizyty w polskim MSZ”. Zaznaczył, że w rzeczywistości nie uczestniczył on w tym spotkaniu.

– Jeśli tego rodzaju oświadczenia składał, to odbyło się to poza ramami mojej wizyty w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Polski – dodał Andriejew.

– Jeśliby coś podobnego zabrzmiało podczas moich rozmów w MSZ, to wtedy, oczywiście, na te bezpodstawne i obraźliwie wobec mojego kraju i mojego prezydenta słowa byłaby udzielona stosowna odpowiedź – podkreślił dyplomata.

Jak pisaliśmy, w ostatnich tygodniach władze Federacji Rosyjskiej kontynuują ofensywę retoryczno-dyplomatyczną  odnosząc się do rzekomej genezy II wojny światowej. Prezydent Rosji Władimir Putin dwukrotnie wypowiedział się o współpracy Związku Radzieckiego z III Rzeszą. „Związek Radziecki był ostatnim ze wszystkich krajów, który podpisał pakt o nieagresji z Hitlerem. Wszystkie inne państwa podpisały takie umowy wcześniej” – mówił tydzień temu podczas corocznej konferencji prasowej, na której obecni byli krajowi i zagraniczni dziennikarze. Swoje twierdzenia Putin powtórzył w minioną sobotę na spotkaniu w Petersburgu z przywódcami państw tworzących niegdyś ZSRR. Powiedział, że przyczyną wybuchu drugiej wojny światowej był pakt monachijski, a nie pakt Ribbentrop-Mołotow. Winą za wybuch konfliktu obarczył państwa zachodnie, które jego zdaniem miały współpracować z III Rzeszą, zanim państwo Hitlera nawiązało relacje z ZSRR. Wypowiedzi te spotkały się z krytyczną reakcją ze strony Polski, szczególnie IPN i MSZ.

Przeczytaj: Odpowiedź IPN na słowa Putina. „Propaganda rosyjska powiela najgorsze wzorce z epoki stalinizmu”

Czytaj również: MSZ o słowach Putina nt. II wojny światowej: są zaprzepaszczeniem wspólnej pracy polskich i rosyjskich ekspertów oraz dorobku Gorbaczowa i Jelcyna

W tym tygodniu bezpośrednim celem oskarżeń stała się Polska. We wtorek, w Wigilię Bożego Narodzenia, prezydent Rosji na spotkaniu z kierownictwem rosyjskiego resortu obrony zaatakował ambasadora RP w III Rzeszy w latach 1933-1939, Józefa Lipskiego, odpowiedzialnego m.in. za negocjacje ws. polsko-niemieckiego paktu o nieagresji. Putin twierdził, że Lipski „podzielał antysemickie poglądy Hitlera i (…) obiecał zbudować mu w Warszawie pomnik za prześladowanie Żydów”, a także nazwał polskiego dyplomatę z czasów II RP „szumowiną i antysemicką świnią”.

PRZECZYTAJ: Skandaliczne wpisy i kłamliwa narracja MSZ Rosji w 80. rocznicę agresji ZSRR na Polskę

rmf24.pl / Kresy.pl

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jazmig
    jazmig :

    Jeżeli Rosjanie ze swoich archiwów wydłubali list Lipskiego, który jest znany i opublikowany od lat 60. ub. wieku, to oznacza, że nie mają wobec Polski żadnych naprawdę kompromitujących dokumentów. List Lipskiego był proroctwem, emigracja Żydów uratowałaby ich od holokaustu. Nie ma tu niczego, czego by dzisiaj Lipski miał się wstydzić. Jest to ponadto jego prywatny list, on nie pisał go jako przedstawiciel Polski, dlatego Polska nie ma za co przepraszać nie wiadomo kogo, Putin niestety nie wskazał odbiorcę listu.

  2. janusz123
    janusz123 :

    PIS wasale w panice.
    Bronia jak w 1939 anglosasow.
    Potem byla 1939 katastrofa. miliony Polaków zabitych, rannych, ruin. Wciagneli Polske do sojuszu z Hitlerem, masakre razem Czechoslowacji, rabunek tez ludzi do Rzeczy na roboty itd. i rzucili na laske losu. “Rzad” uciekl na azyl do Rumunii 19.09.1939 i do Londynu
    Widomo co bylo

  3. Piotrx
    Piotrx :

    Sami Żydzi popierali pomysł stworzenia dla nich miejsca osiedlenia, kwestią dyskutowaną były natomiast jego lokalizacje (Madagaskar, Uganda, Argentyna, Palestryna)

    Ręka w rękę z Hitlerem
    http://www.bibula.com/?p=25019

    “21 czerwca 1933 r., w kilka tygodni po dojściu Hitlera do władzy Zionistische Vereinigung für Deutschland (ZVfD) – prężna organizacja syjonistów niemieckich stała się nieoczekiwana podpora NSDAP (partii nazistowskiej): Wierzymy, że to właśnie nowe Niemcy mogą, dzięki swej zdecydowanej woli, rozwiązać problem żydowski, znaleźć rozwiązanie problemu, który w istocie rzeczy powinien być rozwiązany przez wszystkie narody europejskie […] Wdzięczność narodu żydowskiego staje się podstawa szczerej przyjaźni z narodem niemieckim wraz z jego realiami narodowymi i rasowymi. […] My również jesteśmy przeciwni mieszanym małżeństwom i pragniemy utrzymać czystość żydowskiej grupy etnicznej. […] Aby osiągnąć te praktyczne cele, syjonizm ma nadzieje, że będzie zdolny do współpracy z rządem nawet zasadniczo wrogim Żydom…”

  4. Piotrx
    Piotrx :

    Projekt osiedlenia Żydów europejskich na Madagaskarze

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Projekt_osiedlenia_Żydów_europejskich_na_Madagaskarze

    Syjoniści uważali, że najlepszym rozwiązaniem jest osadnictwo poza Europą. Już Theodor Herzl brał pod uwagę możliwość stworzenia własnego państwa przez Żydów na Madagaskarze, na terenie dzisiejszej Ugandy lub Palestyny (wówczas była to część Imperium osmańskiego). Jednak od początku XX wieku, w związku z osadnictwem w Palestynie, Madagaskar był uważany przez syjonistów za rozwiązanie tymczasowe w stosunku do osadnictwa w Palestynie (ze względu na ograniczenia wprowadzone przez Wielką Brytanię co do osadnictwa w Palestynie).

  5. Piotrx
    Piotrx :

    @jazmig: Bardzo celne uwagi, ponadto nie popierał w nim w żaden sposób przemocy wobec Żydów nie wspominając już o ich mordowaniu. Jakoś Stalinowi nie robią wyrzutów z powodu Birobidżanu.

    P.S.
    mam pytanie do kogo faktycznie adresowany był ten list?

  6. Piotrx
    Piotrx :

    http://mysl-polska.pl/2131

    “Nowa wersja historii przedstawiona przez Putina, wedle której Polska w 1938 r. znała i aprobowała plany Hitlera dotyczące zagłady Żydów (notabene takich planów jeszcze wtedy nie było), jest groźniejsza niż bajdurzenia zachodnich mediów o “polskich obozach zagłady”. Z takim przesłaniem Putin pojedzie w styczniu do Izraela na organizowane tam obchody 75-tej rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz”