Ponad 20 rosyjskich okrętów wojennych ćwiczyło wspólnie z samolotami szturmowymi odpieranie ataków z powietrza, a także przeprowadzanie ataków na umownego przeciwnika na Morzu Czarnym, w rejonie Krymu.

We wtorek biuro prasowe rosyjskiej Floty Czarnomorskiej poinformowało, że grupa licząca ponad 20 okrętów wojennych przeprowadziła wspólne ćwiczenia z załogami samolotów szturmowych Su-25SM3 Sił Powietrznych i Wojsk Obrony Powietrznej Południowego Okręgu Wojskowego. Jak podano, odbyło się to w ramach finalnej inspekcji gotowości sił Floty Czarnomorskiej po zimowym okresie szkoleniowym.

„Zgrupowanie morskie składające się z fregat „Admirał Makarow” i „Admirał Essen”, korwet rakietowych „Grajworon” i „Wysznij Wołoczek”, a także kutrów rakietowych, małych jednostek zwalczania okrętów podwodnych i dużych okrętów desantowo-uderzeniowych przeprowadziły ćwiczenia w zakresie odpierania umownych ataków z powietrza ze strony potencjalnego przeciwnika, wykorzystującego aktywne oddziaływanie radioelektroniczne, umownie stosując zdolności w zakresie obrony powietrznej” – poinformowano w komunikacie.

O wyjściu w morze na ćwiczenia strzeleckie tych okrętów Rosjanie poinformowali tydzień temu. W ćwiczeniach miały też uczestniczyć samoloty i śmigłowce lotnictwa morskiego. Wcześniej na ćwiczenia wyruszyła z Morza Kaspijskie grupa okrętów i statków Flotylli Kaspijskiej. Obecnie są one już na Morzu Czarnym.

Przeczytaj: Flota Czarnomorska wzmocniona okrętem wyposażonym w system Kalibr

Podano również, że trzy eskadry samolotów szturmowych ćwiczyły w zakresie zajmowania pozycji wyjściowych do ataku, stosując przy tym umowne zastosowanie broni rakietowej przeciwko oddziałom potencjalnego przeciwnika, unikając przy tym uderzenia odwetowego ze strony okrętowych systemów obrony przeciwlotniczej.

W ramach tego, rosyjscy piloci przeprowadzali loty na bardzo niskich wysokościach z złożonych warunkach pogodowych. Ćwiczenia przeprowadzono w zgodności z planem finalnego sprawdzenia gotowości sił Floty Czarnomorskiej po zimowych okresie szkoleniowym. Odbyło się to w ramach „zwyczajnego założenia taktycznego inspekcji kontrolnej Południowego Okręgu Wojskowego”.

Przypomnijmy, że kilka dni temu rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o wielkich manewrach nad Morzem Czarnym, z udziałem ponad 50 samolotów bojowych, w tym myśliwców Su-27SM i Su-30SM, bombowców taktycznych Su-24M i Su-34 oraz samolotów szturmowych Su-25SM3. Ćwiczono głównie ataki na cele morskie z wykorzystaniem pocisków rakietowych i bomb. W związku z ćwiczeniami, szturmowce Su-25SM3 przebazowano z rejonu Stawropola na Krym, natomiast analogiczne maszyny z Krymu przebazowano na poligon w obwodzie astrachańskim.

Jak pisaliśmy, Rosja zapowiedziała, iż od przyszłego tygodnia chce na pół roku zamknąć Cieśninę Kerczeńską, łączącą Morze Czarne i Azowskie, dla okrętów wojennych innych krajów, głównie ukraińskich. Oficjalnie tłumaczy to manewrami wojskowymi. MSZ Ukrainy stanowczo protestuje i wzywa do międzynarodowej presji na Moskwę.

Tass / tvzvezda.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply