Zmiana lidera z rankingu partii politycznych w Niemczech – na prowadzenie wyszli Zieloni, spychając na drugie miejsce CDU.

Jak podała we wtorek agencja Reutera, w najnowszym sondażu ośrodka Forsa dla RTL / n-tv niemieccy Zieloni wyprzedzili chadeków. Przełomowy sondaż został opublikowany w dniu, w którym CDU zaprezentowała kandydata na następcę Angeli Merkel – Armina Lascheta.

Zieloni po wzroście o 5 punktów procentowych zanotowali poparcie na poziomie 28 proc., co dało im pierwsze miejsce w sondażu. CDU straciło 7 pp i znalazło się na drugim miejscu z 21%.

Na dalszych miejscach znalazły się: SPD (13%, spadek o 2pp), FDP (12%, wzrost o 2pp), AfD (11%, wzrost o 1pp) i Lewica (7%, wzrost o 1pp).

Sondaż został przeprowadzony na grupie 3505 ankietowanych w dniach 13-20 kwietnia, z czego aż 1502 osoby przepytano 20 kwietnia. Tymczasem w poniedziałek Zieloni przedstawili swoją kandydatkę na kanclerza Niemiec przed jesiennymi wyborami do Bundestagu – Annalenę Baerbock. Tego samego dnia premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet uzyskał poparcie federalnego zarządu CDU jako kandydat na kanclerza Niemiec. Rywalizował on o tę nominację z przewodniczącym CSU, premierem Bawarii Markusem Soederem. We wtorek Soeder zaakceptował wyniki głosowania zarządu CDU i wycofał się z tej rywalizacji.

„Nominacje Annaleny Baerbock i Armina Lascheta mają ogromny wpływ na nastroje polityczne” – oświadczył szef ośrodka Forsa Manfred Guellner. Jego zdaniem wyborcy pozytywnie oceniają Baerbock, podczas gdy wybór Lascheta miał negatywny wpływ na wynik CDU.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy: Społeczeństwo nie popiera dalszego przyjmowania imigrantów

Kresy.pl / reuters.com / polsatnews.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply