Niemcy: Zieloni wyprzedzili CDU [SONDAŻ]

Zmiana lidera z rankingu partii politycznych w Niemczech – na prowadzenie wyszli Zieloni, spychając na drugie miejsce CDU.

Jak podała we wtorek agencja Reutera, w najnowszym sondażu ośrodka Forsa dla RTL / n-tv niemieccy Zieloni wyprzedzili chadeków. Przełomowy sondaż został opublikowany w dniu, w którym CDU zaprezentowała kandydata na następcę Angeli Merkel – Armina Lascheta.

Zieloni po wzroście o 5 punktów procentowych zanotowali poparcie na poziomie 28 proc., co dało im pierwsze miejsce w sondażu. CDU straciło 7 pp i znalazło się na drugim miejscu z 21%.

Na dalszych miejscach znalazły się: SPD (13%, spadek o 2pp), FDP (12%, wzrost o 2pp), AfD (11%, wzrost o 1pp) i Lewica (7%, wzrost o 1pp).

Sondaż został przeprowadzony na grupie 3505 ankietowanych w dniach 13-20 kwietnia, z czego aż 1502 osoby przepytano 20 kwietnia. Tymczasem w poniedziałek Zieloni przedstawili swoją kandydatkę na kanclerza Niemiec przed jesiennymi wyborami do Bundestagu – Annalenę Baerbock. Tego samego dnia premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet uzyskał poparcie federalnego zarządu CDU jako kandydat na kanclerza Niemiec. Rywalizował on o tę nominację z przewodniczącym CSU, premierem Bawarii Markusem Soederem. We wtorek Soeder zaakceptował wyniki głosowania zarządu CDU i wycofał się z tej rywalizacji.

„Nominacje Annaleny Baerbock i Armina Lascheta mają ogromny wpływ na nastroje polityczne” – oświadczył szef ośrodka Forsa Manfred Guellner. Jego zdaniem wyborcy pozytywnie oceniają Baerbock, podczas gdy wybór Lascheta miał negatywny wpływ na wynik CDU.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy: Społeczeństwo nie popiera dalszego przyjmowania imigrantów

Kresy.pl / reuters.com / polsatnews.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz