Flota Czarnomorska wzmocniona okrętem wyposażonym w system Kalibr

30 stycznia rosyjska Flota Czarnomorska zostanie wzmocniona niewielkim okrętem rakietowym Grajworon, wyposażonym w uniwersalny system rakietowy Kalibr – poinformowało w piątek rosyjskie ministerstwo obrony.

Jak przekazała agencja prasowa Tass, rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało w piątek, że Flota Czarnomorska zostanie 30 stycznia wzmocniona niewielkim statkiem rakietowym Grajworon, wyposażonym w uniwersalny kompleks rakietowy Kalibr.

„W Sewastopolu odbędzie się ceremonia wprowadzenia Grajworona do Floty Czarnomorskiej” – poinformowało ministerstwo, dodając, że w wydarzeniu weźmie udział dowództwo Floty Czarnomorskiej.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

„Okręty tego projektu mają zwiększoną wyporność i są uzbrojone w precyzyjną broń rakietową dalekiego zasięgu – uniwersalny system rakietowy Kalibr, przeznaczony do niszczenia celów morskich i przybrzeżnych” – poinformowało Ministerstwo Obrony.

Grajworon będzie czwartym statkiem Projektu 21631 na Morzu Czarnym. We Flocie są już trzy statki tego projektu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wcześniej informowaliśmy, że Rosjanie wyposażą w pociski Kalibr-M okręty podwodne o napędzie atomowym projektu 885M Woroneż i Władywostok, stawiane w stoczni Sewmasz. „Nowe uniwersalne okręty podwodne będą przenosić głównie nowe pociski Kalibr-M o zasięgu ognia ponad 4000 km” – podało źródło.

Nowe pociski manewrujące Kalibr-M będą w stanie dostarczyć do celu konwencjonalne pociski odłamkowo-burzące lub głowice nuklearne. Jak podkreśliło źródło, „nowe okręty podwodne będą lepiej przygotowane do misji strategicznego odstraszania niejądrowego w porównaniu do ich poprzedników”.

Okręty podwodne o napędzie atomowym Władywostok i Woroneż mają zostać ukończone w 2024 i 2025 roku, do rosyjskiej marynarki wojennej zostaną dostarczone w ramach istniejącego państwowego programu zbrojeniowego, czyli do końca 2027 roku.

Umowa na budowę wielofunkcyjnych okrętów podwodnych o napędzie atomowym Project 885M została podpisana podczas międzynarodowych pokazów uzbrojenia Armia-2019 latem 2019 roku.

Kresy.pl/Tass

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz