Flota Czarnomorska wzmocniona okrętem wyposażonym w system Kalibr

30 stycznia rosyjska Flota Czarnomorska zostanie wzmocniona niewielkim okrętem rakietowym Grajworon, wyposażonym w uniwersalny system rakietowy Kalibr – poinformowało w piątek rosyjskie ministerstwo obrony.

Jak przekazała agencja prasowa Tass, rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało w piątek, że Flota Czarnomorska zostanie 30 stycznia wzmocniona niewielkim statkiem rakietowym Grajworon, wyposażonym w uniwersalny kompleks rakietowy Kalibr.

„W Sewastopolu odbędzie się ceremonia wprowadzenia Grajworona do Floty Czarnomorskiej” – poinformowało ministerstwo, dodając, że w wydarzeniu weźmie udział dowództwo Floty Czarnomorskiej.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3397.49 PLN    (15.44%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Okręty tego projektu mają zwiększoną wyporność i są uzbrojone w precyzyjną broń rakietową dalekiego zasięgu – uniwersalny system rakietowy Kalibr, przeznaczony do niszczenia celów morskich i przybrzeżnych” – poinformowało Ministerstwo Obrony.

Grajworon będzie czwartym statkiem Projektu 21631 na Morzu Czarnym. We Flocie są już trzy statki tego projektu.

Wcześniej informowaliśmy, że Rosjanie wyposażą w pociski Kalibr-M okręty podwodne o napędzie atomowym projektu 885M Woroneż i Władywostok, stawiane w stoczni Sewmasz. „Nowe uniwersalne okręty podwodne będą przenosić głównie nowe pociski Kalibr-M o zasięgu ognia ponad 4000 km” – podało źródło.

Nowe pociski manewrujące Kalibr-M będą w stanie dostarczyć do celu konwencjonalne pociski odłamkowo-burzące lub głowice nuklearne. Jak podkreśliło źródło, „nowe okręty podwodne będą lepiej przygotowane do misji strategicznego odstraszania niejądrowego w porównaniu do ich poprzedników”.

Okręty podwodne o napędzie atomowym Władywostok i Woroneż mają zostać ukończone w 2024 i 2025 roku, do rosyjskiej marynarki wojennej zostaną dostarczone w ramach istniejącego państwowego programu zbrojeniowego, czyli do końca 2027 roku.

Umowa na budowę wielofunkcyjnych okrętów podwodnych o napędzie atomowym Project 885M została podpisana podczas międzynarodowych pokazów uzbrojenia Armia-2019 latem 2019 roku.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz