Jeden z najnowszych rosyjskich okrętów wojennych, fregata „Admirał Kasatonow” w ramach ćwiczeń odpalił rakietowy pocisk manewrujący „Kalibr”. Testowano skuteczność rażenia celów na dystansie ponad tysiąca kilometrów.

W czwartek służba prasowa rosyjskiej Floty Północnej poinformowała o nowym teście, podczas którego rakietowy pocisk manewrujący „Kalibr” wystrzelony ze znajdującej się na Morzu Białym fregaty „Admirał Kasatonow” trafił w cel na poligonie w obwodzie archangielskim.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Według oficjalnego komunikatu, fregata „z powodzeniem wystrzeliła z głównego kompleksu rakietowego do celu na wybrzeżu”, operując w tamtym czasie na wodach Morza Białego. „Cel, znajdujący się na poligonie Cziża w obwodzie archangielskim w odległości ponad 1000 km od miejsca wystrzału, został skutecznie trafiony rakietą manewrującą Kalibr” – poinformowano.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rosjanie zaznaczają, że okręty z bazy Floty Północnej nad Morzem Białym ćwiczyły wypełnianie zadań z zakresu ochrony obszaru wodnego i strzału kontrolowanego.

Nowa rosyjska fregata rakietowa „Admirał Kasatonow”, Projektu 22350, klasy Admirał Gorszkow, weszła do służby w lipcu tego roku. „Admirał Kasatonow” jest drugą z kolei zwodowaną jednostką projektu 22350 i drugą, która oficjalnie weszła do służby. W maju br. zwodowano inny okręt ten klasy, Admirał Gołowko, który ma oficjalnie rozpocząć służbę prawdopodobnie jesienią 2022 roku. Trzy inne fregaty rakietowe tej klasy (Admirał Isakow, Admirał Amielko i Admirał Cziczagow) są obecnie na różnym etapie budowy (mają zostać zwodowane w latach 2022-2025), a budowa dwóch kolejnych rozpoczęła się oficjalnie w poniedziałek.

Według agencji Tass, fregaty Projektu 22350 mają stać się najbardziej zaawansowanymi rosyjskimi okrętami wojennymi w swojej klasie. Jednostki te mają wyporność standardową 4 500 ton, 135 m długości i mogą rozwijać prędkość 29 węzłów. Ich zasięg operacyjny wynosi 4,5 tys. km, załoga liczy około 200 ludzi. Mogą samodzielnie przebywać na morzu przez 30 dni. Ich uzbrojenie stanowią taktyczne pociski manewrujące Kalibr lub przeciwokrętowe pociski manewrujące Oniks oraz rakietowy system obrony powietrznej „Poliment-Redut”. Tzw. okręt wiodący Projektu 22350, Admirał Gorszkow, wszedł do służby w lipcu 2018 roku. Wszystkie wchodzą w skład rosyjskiej Floty Północnej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W lutym br. Rosja po raz pierwszy przeprowadziła testowe odpalenie pocisku hipersonicznego Cyrkon z okrętu wojennego, którym była fregata Admirał Gorszkow.

Przypomnijmy, że w latem głównodowodzący rosyjskiej marynarki, admirał Nikołaj Jewmienow powiedział, że w 2020 roku Marynarka Wojenna FR otrzyma około 40 nowych jednostek różnych klas.

iz.ru / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz