W piątek na stronie Kancelarii Sejmu opublikowano odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na interpelację posła Pawła Bejdy (Klub Parlamentarny Koalicja Polska) dotyczącej modernizacji czołgów Leopard 2A5. “Zakres modernizacji czołgu będzie określony w późniejszym terminie” – odpowiedział resort obrony.
We wrześniu poseł Bejda skierował do resortu interpelację dotyczącą programu modernizacji czołgów Leopard 2A5. Poseł Koalicji Polskiej zadał następujące pytania: “Czy Ministerstwo Obrony Narodowej planuje przeprowadzić modyfikację lub modernizację wszystkich czołgów Leopard 2A5 znajdujących się w Siłach Zbrojnych RP, z realizacją tego zadania według koncepcji przedstawionych przez Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu? Czy w pańskim resorcie trwają jakiekolwiek prace nad zwiększeniem możliwości wszystkich czołgów Leopard znajdujących się w 4 batalionach, wykorzystując chociażby zakres propozycji przedstawionych przez Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu? Czy pański resort rozważa w ogóle wariant modernizacji nie tylko czołgu Leopard, ale nawet całego batalionu tych czołgów, podobnie jak to ma miejsce w przypadku batalionu wyposażonego w bojowe wozy piechoty BWP-1?”.
Wiceminister Wojciech Skurkiewicz odpowiedział, że “zakres modernizacji czołgu będzie określony w późniejszym terminie, z uwzględnieniem potrzeb użytkownika i współczesnego pola walki, pokrywających się w części z obszarami zaprezentowanymi przez Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne z Poznania. Obecnie jest realizowana modernizacja wszystkich czołgów Leopard 2A4 do wersji Leopard 2PL, która obejmuje trzy zasadnicze obszary: zwiększenie odporności balistycznej wieży i zwiększenie poziomu ochrony załogi, zwiększenie możliwości ogniowych, poprawa warunków eksploatacyjnych”.
W listopadzie 2013 roku Polska kupiła 105 czołgów Leopard 2A5 od Bundeswehry. Trafiły one do 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Rok później podjęto decyzję o przeniesieniu ich do 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej. Jednostkę czeka jednak kolejne przezbrojenie. Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało bowiem w bieżącym roku, że jednostki należące do 18. Dywizji Zmechanizowanej otrzymają amerykańskie czołgi M1A2 SEPv3 Abrams.
Zobacz także: MON: ostateczna konfiguracja czołgów Abrams dla Polski zostanie określona w umowie
Aktualnie realizowany jest program modernizacji i dostaw 142 czołgów Leopard 2A4 do standardu Leopard 2PL. Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) informowała w sierpniu br. o przekazaniu Siłom Zbrojnym RP dwóch kolejnych zmodernizowanych czołgów Leopard 2PL. Do tej pory przekazano łącznie jedynie 18 egzemplarzy tych czołgów, ze 142 przewidzianych.
Także pod koniec czerwca bieżącego roku Bumar informował o przekazaniu Siłom Zbrojnym RP dwóch innych czołgów Leopard 2 PL. Dostawy mają zostać zakończone w 2023 roku – 2-3 lata później niż zakładano pierwotnie (wstępnie zakładano rok 2021).
Zgodnie z umową z grudnia 2015 roku Wojsko Polskie miało otrzymać 128 czołgów. W 2018 roku podpisano jednak aneks do umowy, zwiększając liczbę czołgów, które mają zostać zmodernizowane do 142.
Kancelaria Sejmu opublikowała 18 maja br. odpowiedź resortu obrony na interpelację poselską w kwestii umowy na modernizację czołgów Leopard 2A4 do standardu 2PL. Interpelacja została napisana przez posłów Koła Parlamentarnego Polska 2050. Pytania spotkały się z enigmatyczną odpowiedzią ze strony resortu. Ministerstwo powołało się na niejawny charakter informacji dotyczących aspektów technicznych. Pytania były związane z nieprawidłowościami w sposobie realizacji umowy na modernizację czołgów.
W kontekście programu modernizacji czołgów zwracano także uwagę na wzrost ceny modernizacji. W październiku ubiegłego roku do MON złożona została interpelacja w tej sprawie. Resort także nie wskazał przyczyn wzrostu ceny programu.
Oglądaj także: Gen. Skrzypczak: Koszty eksploatacji Abramsów będą kosmiczne
Zobacz także: Lufy do Leoparda 2 będą produkowane w Hucie Stalowa Wola
Zakres serwisu jest realizowany głównie siłami polskiego przemysłu zbrojeniowego. Prace te są realizowane przez Konsorcjum PGZ – Zakłady Mechaniczne „BUMAR-ŁABĘDY”. Zaangażowane są także inne podmioty z Grupy, m.in. PCO, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne z Poznania, Zakłady Mechaniczne Tarnów, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM i Rosomak. Partnerem zagranicznym jest niemiecki koncern Rheinmetall Landsysteme GmbH.
Modernizacja obejmuje między innymi wymianę hydraulicznych systemów stabilizacji armaty i napędu wieży na elektryczne, ulepszenie armaty gładkolufowej Rh-120 L44 i jej przystosowanie do nowych rodzajów amunicji, w tym programowalnej, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości użytkowania amunicji produkcji krajowej.
Wiadomo też, że czołg Leopard 2PL wyposażony jest w nowe systemy optoelektroniczne w postaci kamer termowizyjnych III generacji typu KLW-1 Asteria w przyrządach obserwacyjno-celowniczych dowódcy i działonowego. Ponadto, wieżę czołgu wyposażono w dodatkowe moduły opancerzenia i maty przeciwodłamkowe, a w środku pojazdu zainstalowano nowe systemy przeciwpożarowe i przeciwwybuchowe.
Zobacz także: Gen. Skrzypczak dla Kresy.pl: u nas nie ma modernizacji czołgów T-72, jest „pudrowanie g…a”
Wiceminister aktywów państwowych zadeklarował w lipcu br., że polski przemysł zbrojeniowy będzie produkował czołgi. Podkreślił także, że kontynuowany będzie program „Wilk” – pozyskania nowego podstawowego czołgu dla polskiej armii.
„Zaczynamy od armat, bwp by finalnie produkować także czołgi, śmigłowce i inną broń potrzebną do odstraszania i skutecznej obrony Rzeczypospolitej” – napisał Zbigniew Gryglas na Twitterze.
Wiceminister odniósł się także do spekulacji dotyczących kontynuacji programu „Wilk”, w związku z zadeklarowaniem przez MON zakupu 250 czołgów M1A2 Abrams SEPv3 od USA. Zadeklarował, że program pozyskania nowego podstawowego czołgu dla polskiej armii będzie kontynuowany.
sejm.gov.pl / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!