Ukraiński koncern paliwowo-energetyczny Naftohaz Ukrainy stał się pierwszym ukraińskim podmiotem rządowym, który ogłosił niewypłacalność od początku wojny z Rosją – pisze agencja Reutera. We wtorek firma ta nie wykupiła należnych euroobligacji.

Firma poinformowała w oświadczeniu, że nie uzyskała poparcia wierzycieli dla złożonej przez nią w zeszłym tygodniu propozycji zamrożenia wykupu niektórych jej obligacji na dwa lata.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Naftohaz oświadczył, że posiada środki finansowe na wykup długu, ale powinien był uzyskać zgodę ukraińskiego rządu na ich uruchomienie. Tymczasem rząd nie zgodził się na wydanie tych środków, jednocześnie polecając spółce rozpoczęcie drugiej rundy rozmów z wierzycielami.

„W ten sposób rząd poszedł na niewypłacalność [default – red.] z tytułu euroobligacji Naftohazu Ukrainy” – podała spółka w oświadczeniu cytowanym przez portal Ekonomiczna Prawda. Naftohaz wskazał, że podejmując taką decyzję rząd „faktycznie przejął pełną odpowiedzialność na pozyskanie środków finansowych niezbędnych do importu gazu ziemnego na sezon grzewczy 2022/2023”. Wynika to z faktu, iż firma jako niewypłacalna traci dostęp do międzynarodowego rynku kapitałowego.

Naftohaz poinformował również, że współpracuje z odpowiednimi stronami w celu przedstawienia nowej propozycji postępowania z zadłużeniem przygotowanej przez rząd.

We wtorek 26 lipca Naftohaz był zobowiązany wykupić obligacje o wartości 335 mln dolarów i zapłacić odsetki o wartości 45 mln dolarów.

Przypomnijmy, że również we wtorek ukraiński rząd zdecydował, że zwróci się do rządu USA o przyznanie Ukrainie „gazowego Lend-Lease’u” w celu „stabilnego przejścia przez sezon grzewczy”.

Kresy.pl / reuters.com / epravda.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz