Ukraina: koncert z okazji Dnia Zwycięstwa wywołał skandal [+VIDEO]

Koktajle Mołotowa, granaty hukowe i gaz łzawiący poszły w ruch po koncercie z okazji Dnia Zwycięstwa, który transmitowała telewizja Inter.

Wieczorny koncert z okazji Dnia Zwycięstwa, obchodzonego na Ukrainie 9. maja, transmitowany w ukraińskiej telewizji Inter, wywołał oburzenie niektórych ukraińskich organizacji patriotycznych i nacjonalistycznych. W siedzibę Interu rzucono koktajlem Mołotowa a milicja związana z pułkiem Azow dokonała rajdu na posiadłość współwłaściciela stacji.

Jak pisze portal Hromadske, zamieszczone w sieci urywki koncertu wywołały oburzenie „użytkowników Internetu”. Chodziło o wypowiedzi prowadzących koncert o tym, że na Ukrainie nazywa się ulice imionami „faszystowskich zbrodniarzy”.

8 mln Ukraińców poległo z rąk faszystowskich najeźdźców. To nasza historia, to nasza genetyczna pamięć. I dzisiaj nie możemy pozwolić, by ulice naszych miast nazywano imionami faszystowskich przestępców, a ich portrety bezkarnie obnoszono podczas marszów z pochodniami w naszej stolicy, gdzie każdy metr został zlany krwią naszych współbraci – mówili m.in. prowadzący wywołując brawa publiczności.

Już w trakcie koncertu pod siedzibą Interu zgromadzili się aktywiści skrajnie nacjonalistycznego Korpusu Narodowego związanego z pułkiem Azow. Domagali się oni przerwania transmisji koncertu, lub przynajmniej „wyłączenia z nagrania propagandowych oświadczeń prowadzących”. Gdy zignorowano ich żądania, ogłosili „długoterminową i planową akcję i walkę z właścicielami kanału”. Zażądali także odebrania stacji licencji na nadawanie. Według policji protest, w którym brało udział około 100 osób, przebiegał spokojnie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jednocześnie w inny budynek Interu w Kijowie rzucono koktajlem Mołotowa. Stało się to podczas protestu około 30 ludzi z organizacji „Wolni ludzie”. Oprócz tego fasadę budynku pomalowano sprajem.

Jak podaje Hromadske, w czwartek Korpus Narodowy kontynuował swoją akcję. Prawie 100 ludzi, w większości aktywistów Korpusu, najechało będącą jeszcze w budowie podkijowską posiadłość współwłaściciela Interu Siergieja Lowoczkina, deputowanego partii Blok Opozycyjny – następcy Partii Regionów. Podczas forsowania ogrodzenia posiadłości doszło do konfrontacji z policją. Jak podała agencja Interfaks-Ukraina, ktoś rozpylił gaz łzawiący, słyszano także wybuchy granatów hukowych. Aktywiści pomalowali ściany budynku sprajem i oblepili nalejkami.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Działaczka warszawskiego Euromajdanu o podpaleniu stacji telewizyjnej: „jak pięknie płonie”

Kresy.pl / Hromadske
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz