Ukraina: konflikt z udziałem „azowców” w Bereznem, policja użyła broni [+VIDEO]

15 osób zostało zatrzymanych przez ukraińską policję po tym, jak w Bereznem w obwodzie rówieńskim doszło konfliktu między przedstawicielami partii Korpus Narodowy z ludźmi deputowanego Sługi Narodu Serhija Łytwynenki, deputowanego partii OPZŻ Ilji Kiwy oraz policją.

Jak podała ukraińska policja w swoim komunikacie, w centrum Bereznego we wtorek około godziny 14 miejscowego czasu odbywało się otwarcie biura jednej z organizacji społecznych z udziałem jednego z deputowanych. Z doniesień ukraińskich mediów wynika, że był nim Sierhij Łytwynenko. Pod budynkiem, w którym przebywał deputowany, zebrało się ponad 100 osób, głównie członków i sympatyków skrajnie nacjonalistycznej partii Korpus Narodowy, którzy domagali się od deputowanego wyjaśnienia jego niedawnych słów o potrzebie uchwalenia ustawy o szczególnym statusie Donbasu, co ukraińscy nacjonaliści uważają za niedopuszczalne ustępstwo wobec separatystów. Jak pisze Suspilne, wstępu do budynku bronili nacjonalistom „nieznani młodzi ludzie”.

Po pewnym czasie Łytwynenko wyszedł z budynku w towarzystwie ochroniarzy i odjechał. Wówczas na placu zrobiło się niespokojnie. „Około godziny 16. podczas jego odjazdu protestujący zaczęli gonić deputowanego. W tym czasie stronnicy deputowanego stanęli w jego obronie. Między oponentami doszło do starcia, podczas którego niezidentyfikowana osoba rzuciła w tłum artykuł pirotechniczny” – podała w komunikacie ukraińska policja. W wyniku wybuchu ranny został naczelnik drogówki w obwodzie rówieńskim, który próbował odkopnąć ten przedmiot.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

We wpisie na Facebooku Łytwynenko zarzucił radykałom, że w stronę jego samochodu poleciały jajka i kamienie. „Wskoczyli na mój samochód, bili w szyby pałkami, rzucali kamieniami i jajkami” – przekonuje deputowany. Łytwynenko podziękował za ochronę policji a także ludziom deputowanego partii Opozycyjna Platforma „Za życiem” (OPZŻ) Ilji Kiwy, który także tego dnia przebywał w Bereznem.

Ukraińska policja musiała oddać kilka strzałów ostrzegawczych, by opanować zamieszki. Na nagraniach zamieszczonych w sieci widać, że doszło do pacyfikacji stronników Korpusu Narodowego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Nacjonaliści twierdzą, że konflikt został sprowokowany przez tzw. tituszki nie pochodzące z Bereznego. „Zaczęli biec, rozbijać szeregi policji, pryskać nas gazem, bić. Zaczęliśmy się bronić. Włączyła się policja, rozpoczęły się masowe zatrzymania. Policja zaprowadziła porządek, zrobiła im korytarz, aby wyjechali z miasta. Kiedy wyjeżdżali, z jednego samochodu na kijowskich numerach wyrzucono petardę, która wybuchła. Policja pomyślała, że ​​to my i rzuciła się ławą bić nas wszystkich” – powiedział Suspilnemu przedstawiciel Korpusu Narodowego Dmytro Zwarycz.

Jak twierdzi policja, zatrzymano 15 „najbardziej agresywnych uczestników” zajścia i zabezpieczono pięć środków transportu. Wszczęto dochodzenia w związku z przestępstwami chuligaństwa i uszkodzenia ciała funkcjonariuszowi służby mundurowej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Korpus Narodowy to skrajnie nacjonalistyczna ukraińska partia polityczna powstała na bazie pułku Azow. Członkowie i organizacje ruchu azowskiego odwołują się do symboliki i ideologii neopogańskiej, banderowskiej, a czasem także neonazistowskiej.

Kresy.pl / Suspilne / rv.npu.gov.ua / Zaxid.net
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz