Aktywiści skrajnie nacjonalistycznego ugrupowania Korpus Narodowy zerwali odbywającą się w Kijowie konferencję na temat zaprowadzenia pokoju na wschodzie Ukrainy. Podczas incydentu poturbowali wysokiego rangą urzędnika – doradcę sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Serhija Sywocho za nazwanie wojny w Donbasie „wewnętrznym konfliktem”.

Konferencja pod nazwą „Narodowa platforma pojednania i jedności” odbywała się w czwartek 12 marca w Kijowie. Jak podaje portal Strana.ua, pół godziny po rozpoczęciu konferencji przez jej organizatora, doradcę szefa Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy ds. odzyskania i reintegracji Donbasu Serhija Sywocho, ukraińscy nacjonaliści zakłócili jej przebieg. Według portalu Censor.net doszło do tego, gdy przyszedł czas na zadawanie pytań. Osoby określane jako członkowie, bądź sympatycy Narodowego Korpusu mieli do Sywocho pretensje, że nazwał wojnę w Donbasie „wewnętrznym konfliktem”. Urzędnik został otoczony a pod jego adresem głośno wyrażano zarzuty o prorosyjskość i obrzucano go wyzwiskami.

Sywocho tłumaczył, co rozumie pod pojęciem wewnętrznego konfliktu: „Jak wiecie, mamy wojnę hybrydową. Jedną z metod walki jest zainicjowanie wewnętrznego konfliktu i wspieranie go przez Federację Rosyjską”.

Gdy agresja nacjonalistów rosła, prowadzący konferencję zakończył ją, a Sywocho zaczął wycofywać się do wyjścia, wciąż będąc otoczonym przez radykałów. W pewnym momencie został popchnięty i przewrócił się. Po tym zdarzeniu pozwolono mu wyjść.

Według Strana.ua policja pojawiła się na miejscu dopiero po całym incydencie. Jednak na nagraniach z tego zdarzenia widać zachowujących się biernie policjantów. Słychać także głosy osób reagujących zdziwieniem na to, że policja nie reaguje. Komunikat ukraińskiej policji mówi o zatrzymaniu 15 osób, które „doprowadziły do przepychanki” w czasie konferencji.

Po incydencie Sywocho napisał w mediach społecznościowych, że „niektórzy nie potrzebują pokoju”, ponieważ „chcą wojny, dlatego że wojna to biznes i większe pieniądze”. Dodawał, że będzie kontynuował swoją pracę i dialog.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ukraińskie media podają, że wcześniej Serhij Sywocho był aktorem, showmanem i dyrektorem kreatywnym firmy „Kwartał 95” należącej do Wołodymyra Zełenskiego.

W środę Sywocho wywołał konsternację u części ukraińskiej opinii publicznej oświadczając, że Ukraina nie ma realnych szans wstąpienia do NATO.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: „Nie jestem jakimś frajerem”. Napięte spotkanie Zełenskiego z radykalnymi nacjonalistami na froncie w Donbasie [+VIDEO]

Kresy.pl / Strana.ua / Censor.net / Zaxid.net
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz