Przejazd płatnymi drogami na Ukrainie może być najdroższy w Europie

Ukraiński rząd planuje zbudowanie do 2023 roku, we współpracy z inwestorami prywatnymi, sześciu płatnych dróg. Jak wynika z ustalonych maksymalnych cen przejazdu za kilometr, mogą to być najdroższe drogi w Europie.

Jak podało w poniedziałek Suspilne, powołując się na odpowiedź ukraińskiej wiceminister infrastruktury ds. integracji europejskiej Anny Jurczenko, ukraiński rząd pracuje nad projektami budowy sześciu dróg samochodowych, które powstaną we współpracy z prywatnymi inwestorami.

Mają być to trasy: Charków-Dniepr-Zaporoże; Boryspol-Połtawa; Chersoń-Mikołajów; Kijów-Żytomierz-Równe; Jagodzin-Kowel-Łuck oraz Dniepr-Krzywy Róg-Mikołajów. Realizacja tych obiektów jest zgodna z listą priorytetowych projektów inwestycyjnych Ukrainy do 2023 roku.

Nowe drogi mają być płatne, a rząd zatwierdził maksymalny koszt użytkowania dróg na poziomie od 0,023 do 0,133 euro za kilometr (według obecnego kursu od 0,73 do 4,14 hrywny za kilometr), w zależności od kategorii pojazdu.

Według ukraińskiego portalu Naszi Hroszi (Nasze Pieniądze), jeśli cena przejazdu płatnymi drogami zostanie ustalona na poziomie 4 hrywien za kilometr, będą to najwyższe taryfy w Europie, nie licząc dróg wysokogórskich. Portal porównał planowane taryfy z kosztem przejazdu w innych krajach. Jak podano, opłata za przejazd drogami płatnymi w Europie nie przekracza 10 eurocentów za kilometr, a w Polsce wynosi średnio 4 eurocenty za kilometr.

Naszi Hroszi przypomniały, że już w latach 2018-2019 ukraińska agencja drogowa Ukrawtodor planowała, że cena przejazdu płatnymi drogami na Ukrainie będzie na poziomie europejskim (7-10 eurocentów za kilometr), mimo iż budowa dróg na Ukrainie ma być o 40-50% tańsza niż w Europie.

Pod koniec tego roku ma rozpocząć się budowa pierwszej płatnej trasy samochodowej na Ukrainie. Ma być to trasa z Równego przez Brody do Krakowca/Korczowej na polsko-ukraińskiej granicy a cena przejazdu ma wynieść 4 hrywny za kilometr.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

PRZECZYTAJ: Na Ukrainie pojawią się płatne drogi

Kresy.pl / suspilne.media / nashigroshi.org

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz