Szef ukraińskiej państwowej agencji ds. dróg (Ukrawtodoru), były minister transportu w rządzie Donalda Tuska Sławomir Nowak zostanie zwolniony z pracy – wynika z wywiadu udzielonego portalowi Ekonomiczna Prawda przez ukraińskiego ministra infrastruktury Władysława Kryklija. Minister zarzucił Nowakowi wprowadzanie go w błąd.

Wywiad z ministrem Kryklijem zostanie opublikowany dopiero w przyszłym tygodniu, lecz już dzisiaj Ekonomiczna Prawda ujawniła jego fragment, w którym minister zapowiedział dymisję szefa Ukrawtodoru. Wśród swoich najbliższych planów w ministerstwie (nowy ukraiński rząd został powołany pod koniec sierpnia br.) minister wymienił kadrowe rotacje w ministerstwie i agencjach, które podlegają resortowi.

„Nowak powiedział mi, że Bohdan Jułyk w tym tygodniu odszedł na własną prośbę. Dzisiaj się dowiaduję, że podobno trafił do jakiegoś szpitala” – powiedział Kryklij w wywiadzie. „Jeśli będą mnie wprowadzać w błąd w takich elementarnych sprawach, którymi interesuje się społeczeństwo, a z tym Jułykiem były związane skandale, to uważam, że to jest próba politycznego wystawienia mnie. Nie pozwolę na to. Pożegnamy się z Nowakiem” – zapowiadał minister.

Jak podaje Ekonomiczna Prawda, Bohdan Jułyk to naczelnik Ukrawtodoru w obwodzie tarnopolskim, którego nazwisko pojawiło się w aferze związanej z podzieleniem dróg w tym obwodzie na 177 odcinków po 40 metrów, po to, by uniknąć przetargów na ich remont. Na remont każdego z odcinków podpisano umowy z mało znaną firmą. Wartość każdej umowy nie przekraczała kwoty 200 tys. hrywien, co pozwalało na nierozpisywanie przetargu. W rzeczywistości chodziło o remont siedmiu dróg na łączną kwotę prawie 27 mln hrywien.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w lipcu br. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skrytykował fatalny stan ukraińskich dróg i obwinił za to Ukrawtodor. Jak się wyraził, kierownictwo agencji powinno zostać za to „posadzone”.

Sławomir Nowak został szefem Ukrawtodoru w październiku 2016 roku decyzją ukraińskiego rządu. Musiał przy tym przyjąć ukraińskie obywatelstwo. Jednocześnie zaprzeczył, że zrzekł się obywatelstwa Polski.

Kresy.pl / Ekonomiczna Prawda
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz