Taras Czuchlib, ukraiński historyk z Instytutu Historii Ukrainy Narodowej Akademii Nauk Ukrainy – czołowej ukraińskiej uczelni, publikował w sieci rewizjonistyczne wpisy z żądaniami przekazania Ukrainie Przemyśla.

Taras Czuchlib to ukraiński historyk specjalizujący się w historii Kozaczyzny. Posiada stopień naukowy doktora nauk historycznych i od wielu lat jest pracownikiem naukowym czołowej ukraińskiej uczelni – Instytutu Historii Ukrainy Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. W 2009 roku otrzymał tytuł „Zasłużonego działacza nauki i techniki Ukrainy”. Dzięki informacji od jednego z czytelników dowiedzieliśmy się, że w czerwcu ub. roku Czuchlib zamieścił w sieci rewizjonistyczne i antypolskie wpisy.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

28 czerwca 2020 roku na swojej stronie na Facebooku Czuchlib zamieścił zdjęcie starej ryciny przedstawiającej Przemyśl i napisał: „Dawne ukraińskie miasto Przemyśl… Kiedy Polacy nam je oddadzą?”.

Na tym jednak nie poprzestał. Na uwagę jednego z komentatorów, że Polska „odda” Przemyśl wówczas, gdy „Rosja [odda] Krym”, historyk odpowiedział: „Polacy w ogóle nam nie pomagają – tylko u Trumpa wyprosili merynosów [pogardliwe określenie Amerykanów – red.] z Niemiec. Będziemy odbierać!”

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina zawiesiła konsula-neonazistę chcącego zajmować polskie terytorium

Czuchlib nie przyjmował do wiadomości uwag internautów, że jego żądania są nierealistyczne. „Wszystko jest realne, gdy w swoich mózgach zrozumiemy – MY JESTEŚMY UKRAINĄ, KTÓRA NAKOPIE I PSZEKOM, MOSKOWITOM I MERYNOSOM!” – odpisał historyk używając obraźliwych określeń wobec Polaków, Rosjan i Amerykanów. „Trzeba to powtarzać jak mantrę każdego dnia po 100 razy każdemu z nas” – dodawał.

CZYTAJ TAKŻE: Kraków to staroukraińskie miasto?

Swoje żądania sprecyzował w kolejnym komentarzu. „Wszystkie ukraińskie ziemie z miastami i wioskami, które niezgodnie z prawem podzielili Stalin i spółka na konferencji jałtańskiej w 1945 roku mają wrócić do Ukrainy” – pisał Czuchlib.

CZYTAJ TAKŻE: W ukraińskim parlamencie powstał zespół ds. odzyskania ukraińskich ziem etnicznych

Konto, na którym znalazły się rewizjonistyczne wpisy, nie posiada znacznika oznaczającego potwierdzenia przez Facebook jego autentyczności. Zawartość konta świadczy jednak, że należy ono do Tarasa Czuchliba – są na nim publikowane prywatne fotografie historyka oraz zdjęcia unikalnych archiwalnych dokumentów. Co najmniej raz profil Instytutu Historii Ukrainy NAN Ukrainy na Facebooku zrobił odnośnik do tego konta.

Według ukraińskiej Wikipedii Taras Czuchlib jest również dyrektorem Naukowo-Badawczego Instytutu Kozactwa im. Stepana Bandery.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: naukowiec twierdzący, że faraonowie byli Ukraińcami, nominowany do wysokiej nagrody państwowej

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz