Wołodymyr Wiatrowycz, szef ukraińskiego IPN i negacjonista wołyński ostro skomentował wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego nt. budowania na Ukrainie kultu OUN-UPA i Stepana Bandery.

Jak informowaliśmy wcześniej, wywiadzie dla tygodnika „Do Rzeczy” prezes PiS Jarosław Kaczyński skrytykował gloryfikowanie Stepana Bandery i UON-UPA na Ukrainie:

– Nie możemy przez lata zgadzać się, by na Ukrainie budowano kult ludzi, którzy wobec Polaków dopuścili się ludobójstwa, i to takiego, że choć trudno było przebić w okrucieństwie Niemców, to oni ich przebili.

PRZECZYTAJ: Kaczyński: Ukraina z Banderą do Europy nie wejdzie

Jego zdaniem, stosunki polsko-ukraińskie m.in. z tego względu stoją pod znakiem zapytania.

– Powiedziałem wyraźnie panu prezydentowi Poroszence, że z Banderą to oni do Europy nie wejdą. To jest sprawa dla mnie jasna, bo wykazaliśmy ogromną cierpliwość, ale są jej granice– powiedział lider PiS.

Zapytany o to, co odpowiedział na to Petro Poroszenko, Kaczyński opowiedział:– To była bardzo skomplikowana odpowiedź.

Znana ukraińska agencja informacyjna Unian w depeszy o słowach prezesa PiS (zilustrowanych „groźnym” zdjęciem Kaczyńskiego, wygrażającego pięścią) cytuje Wołodymyra Wiatrowycza, znanego negacjonistę wołyńskiego i szefa Ukraińskiego IPN.

Według Wiatrowycza, postrzeganie Bandery jako głównego antypolskiego bohatera jest „absolutnie błędne”, podobnie jak – jego zdaniem – wiązanie go z „polsko-ukraińskim konfliktem w czasie II wojny światowej”.

– Dziwią mnie wypowiedzi niektórych polskich polityków, którzy uważają za normalne wydawanie ocen ukraińskiej historii, reagowanie na te czy inne sprawy zmiany nazewnictwa na Ukrainie –stwierdził Wiatrowycz. – Żaden z ukraińskich polityków nie pozwala sobie na coś takiego względem polskiej pamięci historycznej, chociaż wiemy, że w wielu polskich miejscowościach ulice i place nazywane są nazwiskami tych, którzy mordowali ukraińskich cywilów –podkreślił Wiatrowycz, nazywając Banderę „typowym rewolucjonistą swojego czasu”.Następnie porównał lidera OUN z Józefem Piłsudskim:

– Trudno nazwać demokratami Józefa Piłsudskiego czy innych polskich polityków tego czasu, którzy stali się symbolami walki polskiego narodu o niepodległość. Zostali utrwaleni w pamięci nie jako demokratyczni rządzący, ale jako ludzie, którzy przyszli i organizowali walkę o wolność swojego ludu.

PRZECZYTAJ: Gazeta Ukraińców w Polsce: to Piłsudski jest terrorystą, a nie Bandera

Zobacz również: Redakcja gazety Ukraińców w Polsce dotowanej przez polski rząd broni tezy, że Piłsudski był terrorystą

Wiatrowczy skomentował również słowa Kaczyńskiego na Facebooku:

– Jarosław Kaczyński jest przekonany, że Ukraińcy „przebili Niemców w okrucieństwie względem Polaków”. I taki człowiek chce narzucać Ukraińcom własne fantazyjne wyobrażenia o przeszłości, jako warunek wsparcia w chwili obecnej. Imperializm z powikłaniami.

Jednocześnie Wiatrowycz promuje działania kierowanego przez siebie Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, który od środy rozpoczyna wielką kampanię informacyjną związaną z 75. Rocznicą utworzenia zbrodniczej UPA, odpowiedzialnej za ludobójstwo Polaków na Kresach.

Przeczytaj: Szef MSZ wzywa Ukrainę do nieświętowania 75. rocznicy UPA. „Może się okazać, że z Polski nikt tam już nie pojedzie”

Wiatrowycz powtórzył swoją opinię w rozmowe ze stacją 112 Ukraina. Stwierdził tam, że „Kaczyński przeszedł sam siebie w niezrozumieniu ukraińskiej i polskiej historii”. – I niestety, jest to człowiek, który swoje wypaczone wyobrażenie o historii własnego narodu próbuje narzucać innym –powiedział. Jego zdaniem, wypowiedź szefa PiS pokazuje jego pogardę względem Ukrainy, a ukraińską historię próbuje się wykorzystywać na wewnętrzny użytek w Polsce.

Szef UIPN już wcześniej w mocnych słowach skrytykował Jarosława Kaczyńskiegoza jego wypowiedzi na ukraińskiej polityki historycznej, nazywając je „grubiańską deklaracją”:

Ani Polska, ani żadne inne państwo nie ma prawa żądać od drugiego państwa, żeby jakoś uzgadniało swoje rozumienie historii lub tym bardziej, aby wyrzekało się części swojej historii. Tego typu wypowiedzi bardzo przypominają te, które słyszeliśmy od naszego wschodniego sąsiada. (…) Uważam, że taka grubiańska deklaracja ze strony jednego z ważniejszych polskich polityków była bardzo niewłaściwa.

Wiatrowycz przy okazji mówił również o „istnienia obozów koncentracyjnych w Polsce do lat 60. ubiegłego stulecia”, a także zarzucał części polskich polityków chęć stworzenia dla społeczeństwa „zręcznego obrazu narodu ofiary”, który zachwiał się w ciągu ostatnich 10-20 lat, biorąc pod uwagę krążące informacje o udziale Polaków w antyżydowskich pogromach”.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Wiatrowycz w „Foreign Policy”: oskarżanie OUN-UPA o „czystki etniczne” to sowiecka propaganda

Wiatrowycz o Wołyniu: zbrodnie były symetryczne

Szef ukraińskiego IPN zablokował uhonorowanie wołyńskich cichociemnych

Unian / facebook.com / 112.ua / korrespondent.net / Kresy.pl

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. marvix
  marvix :

  Proponuje tego ukraińskiego świrka, pseudo historyka nie cytować… bo na prawdę szkoda czasu. Skoro ukraiński rząd wybrali sobie taki skład IPN, który fałszuje historie, niszczy dowody (na szczęście originały zostały skopiowane kilka lat wcześniej) oraz rzuca podwórkowymi argumentami to o czym my tu rozmawiamy. Polska starała się pomóc jak mogła ukrainie. W zamian nas tylko obrażali. Począwszy od Komorowskiego, teraz na Kaczyńskim kończąc. Obrażali polski naród itp. Polska powinna olać Ukraine ciepłym moczem. Nigdy więcej pożyczek. Zero wsparcia. Zamknąć granicę przed hordami bandytów, które nie długo się tu zjawią i tyle.

 2. marvix
  marvix :

  Narzucać historię? Skoro Ukraina na piedestał wynosi masowych morderców kobiet i dzieci. I to morderców w najbardziej zdziczałej formie to o czym my tu rozmawiamy. Naprawdę szkoda czasu. Nikt poważny nie powinien czytać wypocin tego ukraińskiego faszystowskiego Gebelsa. Który fabrykował dokumenty OUN-UPA w swoim IPN’nie świadczące o ich zbrodniach.

 3. madmike
  madmike :

  Hmmm… „Ani Polska, ani żadne inne państwo nie ma prawa żądać od drugiego państwa, żeby jakoś uzgadniało swoje rozumienie historii”. To się zapytam jakim prawem ukry pruły gęby gdy Polski sejm przyjmował uchwałę dot. ofiar ludobójstwa? Przecież nie wolno się wtrącać. Jakim prawem ukry kwiczą gdy chcemy w Polsce postawić pomnik poświęcony ofiarom ludobójstwa. Aaa no jasne ukrom wolno wszystko… Takiego. Ciesze się niech więcej taki kwiatków z banderlandu, czekam aż oskarżą Kaczyńskiego o bycie rosyjskim agentem i zabronią wjazdu na Ukrainę.
  Jednakowoż nie zapominajmy, że wszystko może być zasłoną dymną PiS a kolejne miliardy z naszych podatków wysyłane są tym zbrodniarzom. Z drugiej strony, zmienia się polityka Waszyngtonu to i nasi maja przewartościowania (co optymizmem nie może napawać).