Norweski Komitet Noblowski przyznał Pokojową Nagrodę za 2021 rok filipińskiej dziennikarce śledczej Marii Ressie i redaktorowi naczelnemu rosyjskiej „Nowej Gazety” Dmitrijowi Muratowowi.

Ogłaszając w piątek laureatów nagrody Komitet Noblowski napisał, że Ressa i Muratow zostali nagrodzeni za wysiłki na rzecz ochrony wolności słowa na Filipinach i w Rosji.

59-letni Muratow jest założycielem i redaktorem naczelnym niezależnej, krytycznej wobec władz rosyjskiej „Nowej Gazety”, którą kieruje od 24 lat. „Dziennikarstwo oparte na faktach i rzetelność zawodowa gazety uczyniły z niej ważne źródło informacji o nagannych aspektach rosyjskiego społeczeństwa, rzadko wspominanych przez inne media. Od momentu powstania w 1993 roku, Nowaja Gazeta publikowała krytyczne artykuły na tematy od korupcji, przemocy policyjnej, bezprawnych aresztowań, fałszerstw wyborczych i +fabryk trolli+, po użycie rosyjskich sił zbrojnych zarówno w Rosji, jak i poza nią” – stwierdził Komitet Noblowski.

W uzasadnieniu przyznania nagrody wspomniano, że od początku powstania „Nowej Gazety” zginęło sześcioro jej dziennikarzy, w tym Anna Politkowska. „Mimo zabójstw i gróźb redaktor naczelny Muratow odmówił porzucenia niezależnej polityki gazety. Konsekwentnie bronił prawa dziennikarzy do pisania wszystkiego, co chcą, o czym chcą, o ile przestrzegają zawodowych i etycznych standardów dziennikarstwa” – czytamy.

Muratow zadedykował swoją nagrodę sześciu współpracownikom swojej gazety, którzy zostali zamordowani. „To ludzie, którzy dziś zdobyli Nagrodę Nobla” – powiedział Muratow, wymieniając ich nazwiska.

Muratow jest pierwszym Rosjaninem, który otrzymał pokojowego Nobla od czasu przywódcy ZSRR Michaiła Gorbaczowa w 1990 roku.

Z kolei 58-letnia Maria Ressa jest pierwszym indywidualnym zdobywcą Nagrody Nobla w dowolnej dziedzinie z Filipin. Serwis informacyjny Rappler, którego współzałożycielką była w 2012 roku, zyskał na znaczeniu dzięki raportom śledczym, w tym na temat zabójstw na dużą skalę podczas policyjnej kampanii antynarkotykowej. Była jednym z kilku dziennikarzy, których w 2018 roku nagrodzono mianem „Człowieka Roku” Magazynu Time za walkę z zastraszaniem mediów. „Maria Ressa wykorzystuje wolność słowa, aby ujawnić nadużycia władzy, stosowanie przemocy i rosnący autorytaryzm w swoim rodzinnym kraju” – napisał Komitet Noblowski.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Litwy nominował Tichanowską do Pokojowej Nagrody Nobla

Kresy.pl / nobelprize.org / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply