Grupa norweskich parlamentarzystów chce, aby to białoruska opozycjonistka otrzymała pokojową nagrodę Nobla.

Jako pierwszy o zgłoszeniu kandydatury Tichanowskiej poinformował jej współpracownik Franak Wiaczorka. Wymienił on z nazwiska dwóch członków Stortingu Håreka Elvenesa i Olaug Vervik Bollestad, którzy zwrócili się o przyznanie pokojowej nagrody Nobla byłej kandydatce na prezydenta Białorusi. “Jest to wyraz uznania dla wszystkich Białorusinów, którzy nadal walczą o wolność” – skomentował ich inicjatywę Wiaczorka.

 

Podkreślić należy, że to nie pierwsza tego rodzaju wniosek. W 2021 r. kandydaturę Tichanowskiej do pokojowej nagrody nobla zgłosił prezydent Litwy Gitanas Nausėda. Z kolei jeszcze w 2020 r. zgłoszenie białoruskiej opozycjonistki do tej nagrody sugerował były przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, przypomniał portal Dutsche Welle. W tymże roku Tichanowska i szereg innych przedstawicieli białoruskiej opozycji otrzymali nagrodę Parlamentu Europejskiego im. Sacharowa.

Kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla mogą zgłaszać członkowie parlamentów i rządów, rektorzy i profesorowie uczelni wyższych, dotychczasowi laureaci nagrody, a także byli i obecni członkowie oraz doradcy Komitetu Noblowskiego.

 

Swietłana Tichanowska jest małżonką Siergieja, białoruskiego wideoblogera, który latami krytykował w swoich materiałach władze Białorusi. Po tym, gdy Tichowski ogłosił chęć startowania w wyborach prezydenckich został w maju 2020 r. aresztowany, zanim zdążył podać wniosek o rejestrację swojej kandydatury. Jego żona, wobec aresztowania innego czołowego kontrkandydata Łukaszenki – Wiktora Babaryki, wyrosła na główną rywalkę wieloletniego przywódcy Białorusi. W grudniu Tichanowski został w grudniu skazany na 18 lat kolonii karnej o zaostrzonym reżimie.

Według oficjalnych danych podanych przez Centralną Komisję Wyborczą Białorusi Tichanowska miała przegrać wybory z wynikiem 10,1 proc. głosów. Jeszcze w wieczór wyborczy na Białorusi rozpoczęły się masowe protesty uliczne zwolenników Tichanowskiej, którzy oskarżyli władze o sfałszowanie wyborczego wyniku. Protesty te zostały stłumione przez władze po miesiącach, a Tichanowiska przebywa od tego czasu na emigracji.

dw.com/delfi.lt/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply