Siarhiej Cichanouski, białoruski bloger, niedoszły kandydat na prezydenta Białorusi i mąż Swiatłany Cichanouskiej usłyszał we wtorek wyrok 18 lat kolonii karnej o zaostrzonym reżimie.

Jak podaje portal Zerkalo.io, we wtorek w Homlu ogłoszono wyroki wobec sześciu białoruskich opozycjonistów: Siarhieja Cichanouskiego, Mikoły Statkiewicza, Igora Łosika, Arcioma Sakoua, Uładzimira Cyhanowicza i Dmitrija Popowa. Niejawna rozprawa nad nimi odbyła się w miejscowym areszcie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4599.49 PLN    (20.9%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Opozycjoniści usłyszeli wyroki od 14 do 18 lat kolonii karnej. Siarhiej Cichanouski ma spędzić 18 lat w kolonii karnej o zaostrzonym reżimie za „organizację zamieszek”, „rozniecanie nienawiści w społeczeństwie”, „utrudnianie pracy Centralnej Komisji Wyborczej” i „organizację działań rażąco naruszających porządek publiczny”.

„Mój mąż Siarhej Cichanouski został skazany na 18 lat więzienia. Dyktator publicznie mści się na swoich najsilniejszych przeciwnikach. Ukrywając więźniów politycznych w zamkniętych procesach ma nadzieję kontynuować po cichu represje. Ale cały świat patrzy. Nie zatrzymamy się” – napisała Swiatłana Cichanouska na Twitterze.

Mikoła Statkiewicz usłyszał wyrok 14 lat pozbawienia wolności. Weteranowi białoruskiej opozycji przypisano „organizację zamieszek”.

Długoletnie wyroki usłyszeli także współpracownicy Cichanouskiego Arciom Sakou i Dmitrij Popow. Obu skazano na 16 lat kolonii karnej o zaostrzonym reżimie. Oskarżano ich o te same czyny, które przypisano Cichanouskiemu.

Bloger Uładzimir Cyhanowicz i współpracownik Radia Swaboda Ihar Łosik zostali skazani na 15 lat kolonii karnej o zaostrzonym reżimie za „organizację zamieszek”, „rozniecanie nienawiści w społeczeństwie”

Ponadto, jak poinformowała białoruska prokuratura, „z oskarżonych ściągnięto szkodę materialną spowodowaną przestępstwem w wysokości ponad 2,5 mln rubli” (ok. 4 mln złotych – red.).

Siarhej Cichanouski to bloger, twórca kanału „Kraj do życia” i mąż Swiatłany Cichanouskiej. Wielokrotnie deklarował swoje ambicje prezydenckie, ale tuż przed rozpoczęciem kampanii wyborczej w 2020 roku został zatrzymany za rzekome zorganizowanie nielegalnego zgromadzenia. Uniemożliwiło mu to osobiste złożenie dokumentów o starcie w wyborach prezydenckich w Centralnej Komisji Wyborczej. W jego zastępstwie swoją kandydaturę zgłosiła jego żona Swiatłana.

Po wyjściu z aresztu Siarhiej Cichanouski został pełnomocnikiem swojej żony i aktywnie włączył się w akcję zbierania podpisów za jej kandydaturą. Jednak 29 maja 2020 roku został zatrzymany w Grodnie i od tamtego momentu przebywał w areszcie.

CZYTAJ TAKŻE: Białoruś: Mykoła Statkiewicz skazany na 3 lata więzienia

Kresy.pl / news-zerkalo-io / interia.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz