Dwóch senatorów chce uznać Rosję za państwo wpierające terroryzm. Jest to odpowiedź na zawarcie umowy o strategicznym partnerstwie z Koreą Północną.

Senatorowie Lindsey Graham z Partii Republikańskiej i Richard Blumenthal z Partii Demokratycznej przedstawili projekt ustawy o uznaniu Rosji za państwo wspierające terroryzm. Demokrata określił Władimira Putina oraz Kim Dzong-Una mianem “dwóch najbardziej autokratycznych, popełniających okrucieństwa przywódców na świecie “.

Polityk powiedział również, że uznanie Rosji za państwo wspierające terroryzm jest równie ważne jak zaostrzenie sankcji wynikających z tego tytułu.

„To przesłanie dla świata jest równie ważne w sensie moralnym, jak wszelkie praktyczne konsekwencje. Rosja zasługuje na to, aby być w tym małym, selektywnym klubie zabójców dopuszczających się okrucieństw” – powiedział senator Richard Blumenthal.

Uchwała przeszła przez Senat, ale nie jest wiążąca. Wzywa jedynie Sekretarza Stanu do samodzielnego sklasyfikowania Moskwy jako sponsora terroryzmu.

Czytaj: Putin zawiera umowę o strategicznym partnerstwie z Koreą Północną [+VIDEO]

Wprowadzona w czwartek ustawa wymagałaby od Departamentu Stanu zaklasyfikowania Rosji jako państwowego sponsora terroryzmu, co odblokowałoby nowy zestaw sankcji, ograniczyło wszelką pomoc zagraniczną z USA i poważnie ograniczyłoby immunitet Moskwy przed procesami w USA.

Jeśli ustawa zostanie przyjęta, obywatele USA będą mogli pozwać państwo, które zostało uznane za sponsora terroryzmu, za przestępstwa takie jak tortury, pozasądowe zabójstwa i branie zakładników. Jeśliby wygrali przed wymiarem sprawiedliwości, to będą będą mogli uzyskać odszkodowanie z zajętego majątku kraju objętego sankcjami.

Jak informuje portal The Hill sąd Stanów Zjednoczonych nakazał Iranowi zapłacić prawie 9 miliardów dolarów ofiarom bombardowania koszar amerykańskiej piechoty morskiej w Libanie.

Obecnie tylko cztery kraje są obecnie uznawane przez USA za sponsorów terroryzmu: Iran, Kuba, Korea Północna i Syria.

thehill.com/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply