Moskiewski sąd skazał Ukraińca Ihora Pyrożoka na cztery lata pozbawienia wolności za udział w zakazanej w Rosji organizacji Prawy Sektor. – podała w środę agencja TASS.

Agencja nie podała, kiedy zapadł wyrok. O skazaniu Ukraińca TASS dowiedziała się od moskiewskiej FSB, która poinformowała, że wyrok nabrał już mocy prawnej. Pyrożoka skazał drugi zachodni okręgowy sąd wojskowy w Moskwie.

52-letni Ihor Pyrożok został uznany winnym „organizacji i uczestnictwa w działalności organizacji ekstremistycznej” oraz „usprawiedliwiania działań terrorystycznych”. Wyrok będzie odbywał w kolonii karnej o zwykłym reżimie z ograniczeniem prawa do korzystania z internetu i administrowania grupami przez okres 3 lat.

Według TASS Ukrainiec „częściowo przyznał się do winy”, lecz odmówił składania wyjaśnień.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak informowaliśmy, Pyrożok został zatrzymany w Moskwie w kwietniu 2019 roku. FSB informowała wówczas, że Ukrainiec w 2014 roku wstąpił do Prawego Sektora, gdzie posługując się pseudonimem „Czirka Roman” stworzył oddział „Charty”. FSB twierdziła, że oddział był „przeznaczony do prowadzenia walki partyzanckiej przeciw Federacji Rosyjskiej”. Według rosyjskich śledczych w styczniu 2018 roku Pyrożok przybył do Moskwy, gdzie mieszkał pod wieloma konspiracyjnymi adresami i do 2019 roku działał na rzecz Prawego Sektora rozpowszechniając jego ideologiczne i agitacyjno-propagandowe materiały w celu wciągnięcia obywateli Rosji w działalność organizacji.

Prawy Sektor w rozmowie z ukraińską rozgłośnią Hromadske odcinał się od Pyrożoka. Według organizacji Pyrożok był jej członkiem przez krótki czas w 2014 roku. „Po tym jak zaczął robić jakieś bandyckie interesy i tak dalej, wygnaliśmy go” – stwierdził rzecznik Prawego Sektora Artem Skoropadski. Według niego od tamtej pory Prawy Sektor nie utrzymywał żadnych kontaktów z Pyrożokiem.

CZYTAJ TAKŻE: FSB: w Murmańsku zatrzymano sympatyka Prawego Sektora, szykował zamach [+VIDEO]

Kresy.pl / TASS
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz