Jak podały ukriańskie środki masowego przekazu w rejonie Odessy doszło do ekplozji w samochodzie należącym to tak zwanego “Ukraińskiej Armii Ochotniczej” (UDA), czyli organizacji paramilitarnej stworzone niegdyś przez neobanderowski “Prawy Sektor”.

Dziś wieczorem w pobliżu jednego z obiektów wojskowych na przedmieściach Odessy wysadzony został samochód Ukraińskiej Armii Ochotniczej, w którym byli nasz brat i siostra Albert i Natalia Kruchyninowie. Lekarze walczą teraz o [ich] życie. Policja jest na miejscu.” – napisano wczoraj na stronie UDA na Facebooku. Organizacja zakwalifikowała incydent jako “akt terrorystyczny”.

UDA wezwała wszystkich znających tło sprawy, podejrzewających konkratnych sprawców i organizatorów do zgłaszania się w celu udzielenia informacji. W przypadku nformacji prowadzących do wykrycia sprawców obiecała nagrodę w wysokości 10 tys. dolarów.

Jak poinformowała komenda Policji Narodowej obwodu odeskiego, do wybuchu doszło wieczorem 19 lutego we wsi Gwardiejskoje. „W wyniku eksplozji pojazdu ranna została kobieta i mężczyzna, z licznymi obrażeniami trafili do szpitala” – oświadczenie zacytowała agencja informacyjna UNIAN.

“Rzecz idzie o usiłowanie zabójstwa z premedytacją dwóch osób, popełnione w sposób zagrażający życiu wielu osób. Przestępstwo to zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 10 do 15 lat lub dożywotniego więzienia” – podała ukraińska policja.

UNIAN przytoczył też informacje użytkowników portali społecznościowych, według których naoczni świadkowie podają, że 45-letnia kobieta i 52-letni mężczyzna zostali ranni, stwierdzono u nich: zamknięte i otwarte urazy czaszkowo-mózgowe, wstrząśnienie mózgu, uszkodzenie błony bębenkowej oraz wielokrotne rany od odłamków czaszki. głowy, stłuczenie mózgu, liczne oparzenia, rana wlotową wnikającą w klatkę piersiową i przebite płuca.

Jak wynika z wtorkowego wpisu dwódcy UDA Dmytro Jarosza, Kruchynina jest w lepszym stanie niż jej małżonek pozostający w śpiączce. Jednak także kobieta “jest w ciężkim stanie w wyniku ciężkiego wstrząśnienia mózgu”.

Ukraińska Armia Ochotnicza powstała w 2015 r. z milicji Ochotniczego Korpusu Ukraińskiego, stworzonego przez neobanderowski Prawy Sektor po tym, gdy sam Jarosz wraz ze swoimi stronnikami opuścił szeregi tej ostatniej organizacji. UDA została w 2018 r. usunięta z frontu funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i sił zpecjalnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy, po tym, gdy nie chciała się podporządkować strukturom Ministerstwa Obrony.

unian.net/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply