Moskiewski sąd orzekł o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci aresztu domowego wobec dwojga bliskich współpracowników opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

Jak podaje agencja Interfax, sąd rejonu twerskiego w Moskwie postanowił o umieszczeniu w areszcie domowym prawniczki założonej przez Aleksieja Nawalnego Fundacji Walki z Korupcją (FBK) Lubow Sobol oraz Olega Stiepanowa, koordynatora moskiewskiego sztabu Nawalnego. Są to środki zapobiegawcze zastosowane w ramach sprawy karnej o naruszenie przepisów sanitarno-epidemiologicznych podczas protestów 23 stycznia br.

Sobol i Stiepanow mają pozostawać w areszcie domowym do 23 marca br.

Analogiczny środek zapobiegawczy sąd zastosował również w stosunku do innej osoby zatrzymanej w tej sprawie – szefowej związku zawodowego “Alians Lekarzy” Anastasii Wasiliewej.

Sobol, Stiepanow i Wasiliewa nie mogą opuszczać miejsc zamieszkania, komunikować się z kimkolwiek bez zgody śledczego, odbierać i wysyłać przesyłek pocztowych, a także korzystać z telefonu i Internetu.

23 stycznia w Moskwie i innych miastach Rosji odbyły się niesankcjonowane przez władze wiece poparcia dla aresztowanego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Rosyjska policja zatrzymała prawie 3,5 tys. osób. Wobec organizatorów moskiewskiego protestu władze wszczęły sprawę karną dotyczącą naruszenia przepisów przeciwepidemicznych. Zdaniem śledczych wśród protestujących byli zarażeni koronawirusem, którzy powinni przebywać w izolacji. W sumie w ramach tej sprawy karnej zatrzymano pięć osób.

Jak podawaliśmy, w niedzielę 18 stycznia rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny wrócił do Moskwy z Berlina, gdzie był leczony po otruciu chemicznym środkiem bojowym „Nowiczok”. Lądowanie jego samolotu miało nastąpić na lotnisku Wnukowo, lecz maszyna w ostatniej chwili została skierowana na lotnisko Szeremietiewo. Podczas kontroli paszportowej funkcjonariusze zatrzymali Nawalnego. Trafił on do aresztu na 30 dni, w ciągu których zapadnie decyzja, czy zostanie odwieszony jego wyrok pozbawienia wolności.

Kolejne  manifestacje poparcia dla Nawalnego zapowiedziano na najbliższą niedzielę – 31 stycznia.

Kresy.pl / Interfax

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply