Moskiewski sąd orzekł o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci aresztu domowego wobec dwojga bliskich współpracowników opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

Jak podaje agencja Interfax, sąd rejonu twerskiego w Moskwie postanowił o umieszczeniu w areszcie domowym prawniczki założonej przez Aleksieja Nawalnego Fundacji Walki z Korupcją (FBK) Lubow Sobol oraz Olega Stiepanowa, koordynatora moskiewskiego sztabu Nawalnego. Są to środki zapobiegawcze zastosowane w ramach sprawy karnej o naruszenie przepisów sanitarno-epidemiologicznych podczas protestów 23 stycznia br.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Sobol i Stiepanow mają pozostawać w areszcie domowym do 23 marca br.

Analogiczny środek zapobiegawczy sąd zastosował również w stosunku do innej osoby zatrzymanej w tej sprawie – szefowej związku zawodowego „Alians Lekarzy” Anastasii Wasiliewej.

Sobol, Stiepanow i Wasiliewa nie mogą opuszczać miejsc zamieszkania, komunikować się z kimkolwiek bez zgody śledczego, odbierać i wysyłać przesyłek pocztowych, a także korzystać z telefonu i Internetu.

23 stycznia w Moskwie i innych miastach Rosji odbyły się niesankcjonowane przez władze wiece poparcia dla aresztowanego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Rosyjska policja zatrzymała prawie 3,5 tys. osób. Wobec organizatorów moskiewskiego protestu władze wszczęły sprawę karną dotyczącą naruszenia przepisów przeciwepidemicznych. Zdaniem śledczych wśród protestujących byli zarażeni koronawirusem, którzy powinni przebywać w izolacji. W sumie w ramach tej sprawy karnej zatrzymano pięć osób.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak podawaliśmy, w niedzielę 18 stycznia rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny wrócił do Moskwy z Berlina, gdzie był leczony po otruciu chemicznym środkiem bojowym „Nowiczok”. Lądowanie jego samolotu miało nastąpić na lotnisku Wnukowo, lecz maszyna w ostatniej chwili została skierowana na lotnisko Szeremietiewo. Podczas kontroli paszportowej funkcjonariusze zatrzymali Nawalnego. Trafił on do aresztu na 30 dni, w ciągu których zapadnie decyzja, czy zostanie odwieszony jego wyrok pozbawienia wolności.

Kolejne  manifestacje poparcia dla Nawalnego zapowiedziano na najbliższą niedzielę – 31 stycznia.

Kresy.pl / Interfax

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz