FSB poinformowała o zatrzymaniu w Moskwie członka Prawego Sektora

Federalna Służba Bezpieczeństwa poinformowała o zatrzymaniu w Moskwie członka ukraińskiego ugrupowania Prawy Sektor, które w Rosji jest nielegalne jako organizacja ekstremistyczna. Prawy Sektor odżegnał się od zatrzymanego.

Jak podała we wtorek agencja Interfax powołując się na komunikat FSB, zatrzymany Ukrainiec to I. N. Pirożok. W 2014 roku miał on wstąpić do Prawego Sektora, gdzie posługując się pseudonimem „Czirka Roman” stworzył oddział „Charty”. FSB twierdzi, że oddział był „przeznaczony do prowadzenia walki partyzanckiej przeciw Federacji Rosyjskiej”.

Według rosyjskich śledczych w styczniu 2018 roku Pirożok przybył do Moskwy, gdzie mieszkał pod wieloma konspiracyjnymi adresami i do 2019 roku działał na rzecz Prawego Sektora rozpowszechniając jego ideologiczne i agitacyjno-propagandowe materiały w celu wciągnięcia obywateli Rosji w działalność organizacji.

FSB twierdzi, że w toku przeszukań w miejscach przebywania Ukraińca znaleziono literaturę, materiały propagandowe, symbolikę, umundurowanie i wyposażenie Prawego Sektora.

Przeciw zatrzymanemu toczy się śledztwo z paragrafu o przynależności do ekstremistycznej organizacji. Wobec zatrzymanego zastosowano środek zapobiegawczy w postaci aresztu.

Jak podaje Ukraińska Prawda, zatrzymany to 51-letni Ihor Pyrożok urodzony w Odessie, który przez długi czas mieszkał w Rosji. Zarzucano mu założenie neonazistowskiej organizacji i stworzenie nielegalnego studia porno w Odessie. Miał być też jednym z liderów Prawego Sektora w Berdyczowie. W maju 2015 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała go na próbie sprzedaży dwóch granatów F-1. W 2016 roku dostał wyrok 3 lat pozbawienia wolności, ale już 2 lata później opuścił Ukrainę.

Prawy Sektor w rozmowie z ukraińską rozgłośnią Hromadske odciął się od Pyrożoka. Według organizacji Pyrożok był jej członkiem przez krótki czas w 2014 roku. „Po tym jak zaczął robić jakieś bandyckie interesy i tak dalej, wygnaliśmy go” – stwierdził rzecznik Prawego Sektora Artem Skoropadski. Według niego od tamtej pory Prawy Sektor nie utrzymywał żadnych kontaktów z Pyrożokiem.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ukrainiec aresztowany na Słowacji był jednym z przywódców Prawego Sektora na Zakarpaciu

Kresy.pl / Interfax / Ukraińska Prawda / Hromadske
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz