Krzysztof Szczerski zadeklarował gotowość do dialogu z USA i Izraelem na temat nowelizacji ustawy o IPN.

Szef kancelarii prezydenta Krzysztof Szczerski uważa, że oświadczenie sekretarza stanu USA Rexa Tillersona w związku z podpisaniem przez Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o IPN pokazuje „skalę wyzwania” związanego z wyjaśnianiem Amerykanom, jakie intencje stoją za tą nowelizacją. – podała w środę Polska Agencja Prasowa.

Przypomnijmy, że Tillerson wydał wczoraj oświadczenie, w którym wyrażono rozczarowanie podpisaniem przez Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o IPN i przyjęto do wiadomości przekazanie wprowadzonych zmian pod osąd Trybunału Konstytucyjnego. W oświadczeniu zawarto także niezgodną z faktami opinię, iż ustawa ogranicza wolność badań naukowych. „Wierzymy, że otwarta debata, badania naukowe i edukacja są najlepszymi środkami do przeciwstawiania się mylnym sformułowaniom” (takim jak “polskie obozy śmierci”) – oświadczył szef amerykańskiej dyplomacji.

To oświadczenie pokazuje nam skalę wyzwania, jakie przed nami stoi, jeśli chodzi o dialog i wyjaśnianie istoty tej ustawy – cytuje komentarz Szczerskiego PAP. – My jesteśmy do tego dialogu, zarówno z Izraelem jak i z Waszyngtonem, gotowi i jesteśmy na niego otwarci. – zaznaczał prezydencki minister.

Szczerski potwierdził, że polskie władze mają „stały kontakt” z Amerykanami i jest „przestrzeń do dialogu” w sprawie nowelizacji. Podkreślał także, że wysłanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego „stwarza też instrument do tego, żeby taką rozmowę prowadzić”.

Już po oświadczeniu Tillersona rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert poinformowała, że rozmowy dyplomatyczne z Polską nt. nowelizacji ustawy o IPN mogą być „twarde”, gdyż Stany Zjednoczone są poważnie zaniepokojone sytuacją. Nie chciała spekulować, czy nowelizacja ustawy o IPN może mieć wpływ na relacje polsko-amerykańskie.

CZYTAJ TAKŻE: Unik prezydenta – podpisze ustawę o IPN, ale też skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego

Kresy.pl / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply