Ministerstwo Oświaty Litwy przygotowało plan zmian w systemie nauczania, które grozi marginalizacją języka polskiego w szkołach służących Polakom na Wileńszczyźnie.

Marginalizacja jest możliwa w dwóch ostatnich klasach, w których, według nowej koncepcji litewskiego ministerstwa znacznie większa liczba przedmiotów byłaby kwestią wyboru ucznia. Litewscy urzędnicy wśród przedmiotów do wyboru chcą umieścić we wszystkich szkołach także język polski… także w szkołach z polskim językiem nauczania służących 200 tys. Polakom na Wileńszczyźnie.

“Język w tym wypadku byłby do wyboru” – tłumaczy Józef Kwiatkowski – prezes Stowarzyszenia Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”. Kwiatkowski zauważa, że propozycja litewskiego Ministerstwa Oświaty prowadzi w praktyce do tego, że w najstarszych klasach szkół z polskim językiem nauczania język ten traci status języka ojczystego jest praktycznie zrównywany z językami obcymi jakich uczy się młodzież.

“W dwóch ostatnich klasach młodzież wybiera język jaki chce zdawać na maturze” – opisuje Kwiatkowski – “w zasadzie wszyscy wybierają teraz języka angielski bo jest nie tylko modny, ale i potrzebny”. Polski działacz sugeruje, że propozycje litewskie resortu pozostają w sprzeczności z dwiema dwustronnymi deklaracjami jakie podpisywał jego szef z polskim ministrem edukacji. “Miał być [wprowadzony] język polski na maturze do 2022. Te propozycje wyłączają go, będzie gorzej niż do tej pory.” – ocenił Kwiatkowski.

Język polski można było na Litwie zdawać jak element państwowego egzaminu końcowego do 2000 r. W tymże roku litewskie władze wykluczyły polszczyznę z tej roli co sprawa, że nie odgrywa ona żadnej roli w procesie rekrutowania na litewskie uczelnie wyższe. Pisząc wprost nie ma praktycznego znaczenia dla kariery naukowej ucznia, w przeciwieństwie do języka angielskiego czy rosyjskiego, który można wybierać w ramach obowiązkowego, punktowanego egzaminu z języka obcego. W szkołach polskich odbywają się egzaminy końcowe z języka ojczystego ich uczniów, ale mają one jedynie charakter wewnętrznego egzaminu szkolnego po prostu sprawdzającego poziom wiedzy maturzystów i potwierdzającego przywiązanie do polskości.

Deklaracja mówiła, że w 2022 r. języka polski będzie na maturze” – przypomniał Kwiatkowski – “Nowy minister jaki przyszedł po zmianie rządu faktycznie nie podjął żadnych decyzji aby realizować, te podpisane deklaracje. A mówiąc inaczej, podjęto decyzje aby zniweczyć to wszystko.” Prezes polskiego stowarzyszenia zapowiedział, że jeszcze we środę jego zarząd główny wypracuje stanowisko, a jego rdzeniem będzie postulat uczynienia języka polskiego jednym z przedmiotów maturalnych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dokument zawierający ministerialne propozycje zmiany systemu nauczania nosi datę 19 kwietnia. Tymczasem jak poinformował Kwiatkowski “ten dokument jaki teraz powstał nie był konsultowany i to jest jeszcze projekt [ustawy], to przygotowywane przypuszczalne zmiany systemu kształcenia średniego na Litwie. Oni proszą by do 3 maja przedstawić swoje wnioski i propozycje”.

“Bardzo krótko” – tak okres w jakim litewskie ministerstwo chce konsultować się z przedstawicielami społeczeństwa określiła Renata Cytacka, polityk Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin oraz działaczka Forum Rodziców Szkół Polskich Rejonu Solecznickiego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Cytacka jest również bardzo zaniepokojona odebraniem polszczyźnie statusu języka obowiązkowego w najstarszych klasach szkół służących lokalnej wspólnocie Polaków.  Wileńszczyzny. “W harmonogramie memorandum, który we wrześniu zeszłego roku został podpisany w Wilnie pierwszym punktem jest, że matura z języka polskiego na Litwie ma być przywrócona już w 2022 r. Ale pani premier przed miesiącem […] powiedziała, że nie widzi takiej możliwości, że język polski wróci na maturę. Może w 2024 r. Skoro do 2024 r. polski [będzie] do wyboru to uczeń będzie wybierać ten przedmiot który będzie zdawał. Język polski spada” – ocenia działaczka.

Cytacka dodaje, że także zajęcia z religii bądź etyki będą w ostatnich dwóch klasach kwestią wyboru uczniów. Podkreślił, że mimo tego, iż jest ona działaczką Forum Rodziców nikt z litewskiego ministerstwa nie zgłosił się do niej z prośbą o konsultacje – “Jest dane dwa tygodnie”.

Cytacka poinformowała też, że wysłała już zapytanie do pełnomocnikiem rządu RP do spraw Polonii i Polaków za granicą o to jakie zamierza podjąć działania w sytuacji nierealizowania przez stronę litewską deklaracji podpisywanych z rządem Polski czy wręcz działania wbrew nim.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

“Egzamin maturalny, egzamin dojrzałości – tak się nazywa w Polsce. Dojrzałość człowieka można sprawdzić w języku ojczystym.” – podsumowała działaczka AWPL-ZChR. Przy czym podkreśliła, że władze Litwy nie zgadzają się by uczniowie polskich szkół zdawali swój język ojczysty choćby w ramach obowiązkowej matury z języka obcego. Nie dają możliwości wyboru polszczyzny w ramach tego egzaminu.

smm.lt/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply