O tytuł najpiękniejszej Polki będzie ubiegać się w tym roku nasza rodaczka z Wileńszczyzny. Agata Dorodko pochodzi z rejonu solecznickiego i startuje w konkursie Miss Polonia 2018, którego finał odbędzie się już jesienią.

Agata Dorodko jest tegoroczną maturzystką. Pochodzi z Powar – bardzo małej miejscowości w rejonie solecznickim na Wileńszczyźnie. Litewski spis powszechny z 2011 r. wymienia zaledwie 25 mieszkańców Powar. Do szkoły podstawowej Agata uczęszczała w pobliskim Podborzu. Zamieszkana przez niecałe 400 osób wieś słynie w rejonie, z czystej i śpiewnej polszczyzny jej mieszkańców, a także pięknego barokowego Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie znajdują się klasyczne organy.

Do szkoły średniej – według litewskiej nomenklatury Gimnazjum, Agata uczęszczała już w Ejszyszkach, niewielkim, choć bardzo szacownym staropolskim miasteczku, zasiedlanym niegdyś przez potomków szlachty zaściankowej, licznej w tej arcypolskiej okolicy. Poza zwykłą edukacją, Agata uczęszczała w Ejszyszkach także do Szkoły Muzycznej. „Uczyłam się grać na fortepianie, ale po ukończeniu szkoły muzycznej sama nauczyłam się grać na gitarze i ukulele. Później udało mi się nauczyć grać na organach w kościele Podborzu i przez jakiś czas, jako 15-letni dziewczyna pracowałam jako organistka” – Agata opowiedziała nam o swojej muzycznej pasji. Jak twierdzi, fortepian jest jednak jej pierwszą i największą muzyczną miłością.

W zeszłym roku Dorodko zdobyła tytuł Dziewczyny Kuriera Wileńskiego – Miss Polka Litwy 2017 i w ten sposób zakwalifikowała się do konkursu Miss Polonia 2018. „Jechałam z mamą samochodem z Ejszyszek do domu. Włączyłyśmy akurat Radio znad Wilii, które ogłaszało, że będzie konkurs Miss Polka Litwy 2017. Popatrzyłam na mamę, mam na mnie. Próbujemy? – zapytałam, próbujemy. To była spontaniczna decyzja” – mówi Agata przyznając jednak, że teraz jej ambicje „idą w górę”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Niedawno Agata przeszła w Warszawie przez eliminacje, która wyłoniły 20 finalistek polskiego konkursu piękności. Jest wśród finalistek jedyną Polką spoza obecnych granic Rzeczpospolitej. „Traktuję to jak przygodę, ale oczekuję czegoś więcej. Myślę, że każda dziewczyna oczekuje na wygraną. Dadzą z siebie wszystko, na maksa. To wyzwanie i nowe doświadczenie. Ja też będę się starała aby zająć jak najwyższe miejsce” – powiedziała naszemu portalowi finalistka z Wileńszczyzny. Jak twierdzi odwaga jest tą cechą, która może pomóc jej we współzawodnictwie o koronę Miss Polonia.

Pretendentka do tytułu najpiękniejszej Polki zaznacza, że ma „tyle na głowie”, iż trudno jej mówić o życiowych planach. Złożyła dokumenty na cztery uczelnie na Litwie i w Polsce, do Warszawy, Gdańska, Łodzi i Wilna. Nie ukrywa jednak, że swoją przyszłość chce związać z Rzeczpospolitą – „Nawet jeśli zostanę na studia na Litwie, to i tak chcę wyjechać potem do Polski”. Nie chce zdradzać nazw konkretnych uczelni, ale jak ujawnia próbuje dostać się na kierunki związane z aktorstwem, wokalistyką i mediami. „Ciągnie mnie do Polski i do polskości” – deklaruje Agata, która przypomina, że wychowała się w „stolicy polskości na Litwie” jak opisuje swoje rodzinne strony. „Jest to Litwa, ale to jest taki rejon gdzie wszyscy rozmawiają po polsku. Ci, którzy by przyjechali z Polski bardzo by się zdziwili” – opisuje rejon solecznicki – „Wszyscy ludzie są tam bardzo życzliwi ale i bardzo energetyczni, lubią nowe wyzwania… i ta polskość”.

Agata odkreśla, że tożsamość narodowa jest dla niej ważna, a wybierając się do Polski idzie w ślady swojej mamy – „Moja mama studiowała przez sześć lat w Poznaniu miała zostać w Polsce ale spotkała tatusia i wszystko się tak ułożyło, że wróciła na Litwę” – opowiada. „Będę wdzięczna za wsparcie. Żebym widziała te kciuki trzymane za mnie” – mówi ze śmiechem Agata, życząc wszystkiego dobrego także naszym czytelnikom.

40. gala finałowa konkursu Miss Polonia 2018, odbędzie się jesienią w Warszawie. Zwyciężczyni w nagrodę otrzyma bursztynową koronę wartości 50 tys. złotych i będzie reprezentować Polskę w najbardziej prestiżowych, międzynarodowych konkursach piękności: Miss World, Miss Universe i Miss Grand International.

Karol Kaźmierczak/Kresy.pl/facebook.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz