Minister spraw zagranicznych Francji, Jean-Yves Le Drian w wywiadzie dla francuskiej telewizji skrytykował uchwaloną niedawno uchwałę o IPN.

W wywiadzie dla francuskiej telewizji prywatnej BMF TV, Le Drian nazwał nowelizację ustawę o IPN „niepożądaną” i „naganną”. „To prawo jest złe, nie można przepisywać historii, to nigdy nie jest zbyt dobre” – powiedział szef francuskiej dyplomacji.

Le Drian przyznał pamięci o ludobójstwie Żydów w czasie drugiej wojny światowej specjalny status. Jak tłumaczył – „Wszystko, co mogłoby zaburzyć tę pamięć jest negatywne”. Stanowisko polskich parlamentarzystów, którzy nowelizacją ustawy o IPN wprowadzili karalność przypisywania Polsce lub narodowi polskiemu współodpowiedzialności za hokolokaust, Le Drian określił jako „naganną postawę”.

Pytany czy Unia Europejska powinna w tej sprawie wywierać naciski na Polskę, francuski minister spraw zagranicznych stwierdził, że ma nadzieję, iż „presja moralna będzie wystarczająco silna”. Le Drian wyraził także „nadzieję, że naród polski okaże się zdolny do zmiany zdania” i „w ciągu następnych kilku dni wyjdzie z tego kaftana bezpieczeństwa nałożonego na nich przez opcję nacjonalistyczną, która jest całkowicie godna ubolewania”.

Wcześniej nowelizacja ustawy o IPN, jeszcze w czasie jej procedowania przez polski parlament, wywołała gwałtowny atak izraelskich polityków na Polskę, który rozwinął się w kampanię zniesławiania Polaków poprzez przypisywanie naszemu narodowi współodpowiedzialności za holocaust.  Polskę zniesławiał premier Binjamin Netanjahulider największej partii opozycyjnej Jair Lapid, poszczególni ministrowie. Izraelski rząd groził odwołaniem ambasador Azari z Warszawy, ale ta, w poniedziałkowym wywiadzie nie przewidywała swojego szybkiego wyjazdu do Tel Awiwu. Sama Azari wskazywała jeszcze jeden element wzmagający napięcia w stosunkach Izraela z Polską, to jest ustawę reprywatyzacyjną. Azari chce pełnej rekompensaty wartości przedwojennych nieruchomości dla potomków dawnych właścicieli.

lefigaro.fr/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz