Macron i Conte jednym głosem o polityce imigracyjnej

Francja i Włochy opowiedziały się w Paryżu za zmianą europejskiej polityki imigracyjnej.

Premier Włoch i prezydent Francji wezwali w piątek Unię Europejską do utworzenia centrów rozpatrujących wnioski azylowe w Afryce. – podała agencja AFP. Ich zdaniem zapobiegnie to podróżom migrantów przez Morze Śródziemne.

W piątek prezydent Francji Emmanuel Macron przyjął w Paryżu nowego premiera Włoch Giuseppe Contego. Obaj przywódcy opowiedzieli się za dogłębnymi zmianami w europejskiej polityce azylowej, która powoduje, że największy napór migrantów przybywających do Europy skupia się na Włochach i Grecji.

Conte wezwał w Paryżu do tworzenia „europejskich centrów ochrony”, które rozpatrywałyby wnioski migrantów o azyl jeszcze przed ich przybyciem w granice UE. Oznacza to w obecnej sytuacji, że musiałyby one powstać głównie w Afryce. „Musimy zapobiec tym podróżom śmierci” – mówił Conte mając na myśli pokonywanie Morza Śródziemnego przez łodzie z migrantami. Wtórował mu Macron mówiąc, że państwa UE powinny wysłać urzędników migracyjnych „na drugą stronę” Morza Śródziemnego.

Według Contego Francja i Włochy powinny połączyć siły z Hiszpanią i Niemcami, by wyjść z „nowymi inicjatywami” w celu rozwiązania kryzysu imigranckiego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak stwierdza AFP, wspólne stanowisko Włoch i Francji rodziło się w bólach. Przypomnijmy, że włoskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało w środę do siebie ambasadora Francji. Powodem wezwania francuskiego dyplomaty była krytyka postępowania nowego włoskiego rządu, który nie wpuścił do włoskich portów statku „Aquarius” z kilkuset migrantami na pokładzie, wyrażona przez Paryż. We wtorek rzecznik francuskiego rządu Benjamin Griveaux cytując słowa Emmanuela Macrona oskarżył włoskie władze o „cynizm” i „nieodpowiedzialność”. Równocześnie rzecznik partii Macrona Gabriel Attal nazwał stanowisko włoskiego rządu „oburzającym”. Po protestach Włochów Macron wyjaśniał, że „żaden z jego komentarzy nie miał na celu obrażenia Włoch”. W pojednawczym geście francuskie ministerstwo spraw zagranicznych ogłosiło, że Francja przyjmie migrantów z Aquariusa, którzy spełniają kryteria azylowe.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: W UE powstaje „antyimigracyjna oś”? Jej członkiem mogą zostać… Niemcy

Kresy.pl / AFP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz