Francuskiemu senatorowi Joëlowi Guerriau postawiono wstępne zarzuty o odurzenie koleżanki z parlamentu z zamiarem popełnienia „gwałtu lub napaści na tle seksualnym”.

66-letni senator z zachodniej Francji został w czwartek zatrzymany w swoim domu w Paryżu w związku z domniemaną próbą wykorzystania seksualnego 48-letniej Sandriny Josso, deputowanej Zgromadzenia Narodowego, czyli izby niższej francuskiego parlamentu. Prokurator uważa, że po zaproszeniu Josso do swojego domu, Guerriau dodał do jej napoju narkotyku, by w ten sposób osiągnąć swój przestępczy cel, podała w sobotę France24.

W piątek Guerriau został objęty dozorem sądowym w oczekiwaniu na wynik śledztwa, co ograniczyło jego swobodę przemieszczania się. Prokuratura twierdzi, że senator znał swoją ofiarę od dawna, ale kobieta nie pozostawała z nim w związku. Centroprawicowa partia senatora Horizons, która jest koalicjantem liberalnej partii prezydenta Emmanuela Macrona, oświadczyła w sobotę, że zawiesiła senatora „ze skutkiem natychmiastowym” i wszczęła postępowanie dyscyplinarne, „które może doprowadzić do jego trwałego wykluczenia”.

Jego senacka frakcja Les Indépendants, w skład której wchodzą senatorowie z Horizons i innych partii centroprawicowych, wkrótce potem przekazała w oświadczeniu, że podejmuje takie same kroki.

Guerriau postawiono wstępne zarzuty o „podanie osobie bez jej wiedzy substancji, która może osłabić jej rozeznanie lub kontrolę nad działaniami w celu popełnienia gwałtu lub napaści na tle seksualnym” – podała paryska prokuratura. Podejrzany nie przyznaje się do winy, jak przekazał jego prawnik Rémi-Pierre Drai, który dodał, że Guerriau został także oskarżony o posiadanie narkotyków.

Postępowanie rozpoczęto po tym, jak Josso złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Guerriau został zatrzymany na podstawie przepisów, które przyznają śledczym specjalne uprawnienia – takie jak uchylenie immunitetu parlamentarnego – w przypadku złapania podejrzanego na gorącym uczynku lub wkrótce potem.

Przeprowadzono już przeszukanie w biurze Guerriau, a także w jego domu, gdzie śledczy znaleźli ecstasy – narkotyk wywołujący zarówno działanie pobudzające, jak i halucynogenne.

W piątek Guerriau i domniemana ofiara byli konfrontowani w czasie przesłuchania w obecności swoich prawników przez prawie dwie godziny. Zgodnie z francuską praktykąwstępne zarzuty oznaczają, że sędziowie śledczy mają mocne podstawy, aby podejrzewać popełnienie przestępstwa, ale potrzebują więcej czasu na podjęcie decyzji, czy skierować sprawę do sądu, tłumaczy France24. Zarzuty postawione Guerriau zagrożone są maksymalną karą pięciu lat więzienia i grzywną w wysokości 75 tys. euro.

Josso powiedziała śledczym, że poczuła się źle po wypiciu drinka we wtorek wieczorem w paryskim mieszkaniu senatora. Według francuskiego nadawcy BFMTV, który powołuje się na źródła zbliżone do śledztwa, deputowana powiedział policjantom, że początkowo zgodziła się spotkać z Guerriau w restauracji, ale Guerriau zasugerował, aby zamiast tego zjedli obiad w jego domu.

Jej prawniczka Julia Minkowski powiedziała AFP, że jej klientka źle się poczuła po wypiciu kieliszka szampana i widziała, jak senator „chwycił małą plastikową torebkę zawierającą coś białego w szufladzie swojej kuchni”. Josso zdał sobie wtedy sprawę, że próbował ją odurzyć bez jej wiedzy – dodał adwokat. „Musiała użyć ogromnych sił fizycznych i intelektualnych, aby pokonać strach i w ostatniej chwili wydostać się z tej zasadzki” – powiedziała Minkowski, dodając, że jej klientka była „w stanie szoku”. Josso została przyjęta do szpitala na badania, które wykazały obecność ecstasy w jej organizmie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Były bankier Guerriau jest od 2011 r. członkiem Senatu, izby wyższej francuskiego parlamentu, reprezentującego zachodni okręg Loire-Atlantique. Obecnie pełni funkcję zastępcy szefa senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony. Guerriau dołączył do “Horyzontów”, partii utworzonej przez byłego premiera Edouarda Philippe’a, w 2022 r., wcześniej związany był z różnymi partiami centroprawicowymi. Był także zastępcą przewodniczącego Les Indépendants, frakcji, w której obecnie zasiada we francuskim Senacie.

Prawnik Guerriau powiedział, że jego klient „nie jest drapieżnikiem”, opisując go jako „człowieka uczciwego, szanowanego i godnego szacunku, który przywróci honor sobie i swojej rodzinie”. Senator był wcześniej nieznany szerzej opinii publicznej, jak ocenia France24, choć zrobiło się o nim głośno w grudniu 2016 r., kiedy na jego koncie na Twitterze pojawił się wpis dotyczący Państwa Islamskiego (IS), zawierający zbliżenie penisa. Guerriau twierdził, że ktoś włamał się na jego konto i zapowiedział wniesienie oskarżenia, ale później zaniechał tego.

Josso została członkiem izby niższej parlament z tego samego okręgu co Guerriau. Po raz pierwszy została wybrana do Zgromadzenia Narodowego w 2017 r. pod sztandarem raczkującej wówczas partii przyszłego prezydenta Emmanuela Macrona La République en Marche (LREM), a obecnie jest członkiem jej centrowego sojusznika, partii MoDem. Jej prawnik powiedział, że Guerriau „był przyjacielem Josso od około 10 lat i kobieta miała do niego „pełne zaufanie”. Podkreślił „poczucie zdrady i całkowitego niezrozumienia” jej klientki.

Czytaj także: Brytyjska policjantka zgwałcona na urlopie we Francji

france24.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply