W sobotę na ulicach francuskich miast obywatele znów protestowali przeciwko liberalnym rządom. Po raz kolejny w brutalny sposób interweniowała przeciw nim policja.

Przeciwnicy prezydenta Emmanuela Macrona i jego liberalnej partii wyszli na ulice już po raz 17, kontynuując kampanię protestów trwającą od listopada. Paryską manifestację 9 marca zdominował temat sytuacji kobiet, w związku z tym, że odbywała się dzień po kobiecym święcie. Dlatego przed maszerującymi pojawiła się ze zorganizowana grupa żeńskich uczestników ruchu trzymających różowe balony i ubrana w różowe kamizelki. Ich postulatem było wyrównywanie zarobków kobiet i mężczyzn pracujących na tych samych stanowiskach i zapobieganie przemocy wobec kobiet.

Paryski marsz rozpoczął się pod Łukiem Triumfalnym. Na Polach Elizejski doszło do starć między manifestantami a policją. W internecie pojawiło się nagranie na którym widać jak policjanci biją pałkami obywatela leżącego już na ziemi i nie sprawiającego żadnego zagrożenia.

“Naród nie chcę już więcej tej finansowej globalizacji” – Agencja AFP cytuje jednego z uczestników ruchu Yannicka Caroffa – “Naród francuski nie podda się… Około 10-15 milionów Francuzów żyje w biedzie”.

 

Manifestacje “żółtych kamizelek odbyły się także w innych miastach. jak twierdzi agencja AFP szczególnie liczna była ta w Bordeaux. Jak podaje portal wPolityce w Nantes demonstranci zajęli galerią handlową. Do starć z policją doszło także w Caen, Lyonie i Montpellier. Marsze “żółtych kamizelek odbyły się także w Marsylii, Saint-Brieuc, Dijon, Lille, Nancy i w Strasburgu.

Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych liczebność protestujących spadła od zeszłego tygodnia. Na ulice francuskich miast miało wyjść w ostatnią sobotę 28600 osób, a w samym Paryżu tylko około 3000. Byłyby to mniej najmniej liczne wystąpienia od czasu powstania ruchu. Jednak sami jego uczestnicy oskarżają ministerstwo o zaniżanie liczebności protestujących. Jednak inicjatywa ustanowienia miasteczka namiotowego pod wieżą Eiffle’a nie powiodła się.

Czytaj także: Dojrzali Francuzi i zdziecinniali Polacy

Starcia w Lyonie:

france24.com/wpolityce.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply