Modernizacja czołgów Leopard 2A4 opóźnia się i jest coraz bardziej kosztowna - wynika z raportu, do którego dotarła „Rzeczpospolita” (Rz). NIK zwraca uwagę, że modernizacja najpewniej nie zakończy się do końca 2023 r., ale może przeciągnąć się aż do 2028 r. - pisze Rz w niedzielę.

NIK przeprowadziła kontrolę „Modernizacja czołgów Leopard 2A4 przez Konsorcjum Bumar Łabędy i Polską Grupę Zbrojeniową". Jej wyniki znalazły się w kontroli „Wykonanie budżetu państwa w 2021 w części - Obrona narodowa".

Izba negatywnie oceniła działania prowadzone przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz szefa Inspektoratu Uzbrojenia już na etapie przygotowania i zawarcia umowy na modernizację tych czołgów. Z podobną oceną spotkała się dotychczasowa realizacja umowy. Zdaniem NIK Zakład Mechaniczny Bumar – Łabędy nie był przygotowany do zawarcia umowy, a pojawiające się w tym roku trudności „zagrażają realizacji przedmiotu umowy do końca 2023 r.".

Kreml przygotowuje grunt pod niejawną mobilizację gospodarki na przedłużoną wojnę na Ukrainie. Przewidziano przepisy zmuszające firmy do pracy na rzecz sił zbrojnych nawet w nocy i święta państwowe - podaje w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Rosyjskie władze zgłosiły w czwartek projekt zmiany przepisów o zaopatrzeniu armii, który wprowadziłby "specjalne środki w sferze gospodarczej", zmuszające firmy - zarówno prywatne, jak i państwowe - do zaopatrywania rosyjskich "specjalnych operacji wojskowych i antyterrorystycznych" - informuje ISW.

Przewidywana nowelizacja obejmuje zakaz odrzucania przez firmy państwowych kontraktów dotyczących takich operacji. Pozwoli także Kremlowi na zmianę umów podpisanych przez pracowników, na przykład po to, by zmusić ich do pracy w nocy lub w święta państwowe.

Premier Japonii Fumio Kishida zapowiedział w niedzielę, że w związku z zaproponowanym przez przywódców grupy G7 systemem maksymalnych możliwych do zapłacenia cen rosyjskiej ropy, górny limit ma zostać ustalony na poziomie około połowy aktualnej ceny.

Kishida oświadczył w czasie niedzielnego przemówienia w Tokio, że limit cenowy, jaki zostanie nałożony na rosyjską ropę w celu ukarania Moskwy za inwazję na Ukrainę, wyniesie około połowy obecnej ceny zakupu. „Musimy pokazać, że agresja ma wysoką cenę” - powiedział, cytowany przez agencję Kyodo.

Premier Japonii podkreślił, że rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała gwałtowny wzrost cen. Dodał, że podczas szczytu G-7 wezwał innych przywódców do współpracy w celu podjęcia działań przeciwko rosnącym kosztom.

W celu omówienia współpracy przemysłowej siedzibę Polskiej Grupy Zbrojeniowej odwiedziła delegacja z Korei Południowej. Prezes Hanwha Defense przekazał, że w przypadku BWP AS-21 Redback zacieśnienie współpracy przemysłowej obejmuje integrację polskiej wieży ZSSW-30 na platformie Redback, ale także potencjalne ustanowienie w Polsce linii produkcyjnej tego BWP i wspólną sprzedaż nowego wozu na rynki trzecie.

"Gościliśmy w PGZ oficjalną delegację pod przewodnictwem ministra Il Sunga. Tematem rozmów były kluczowe obszary współpracy przemysłowej w zakresie przyszłych wspólnych przedsięwzięć. Razem z DAPA pracujemy nad jak najlepszą ofertą dla Wojska Polskiego" - poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa na Twitterze.

Prezydent Aleksandr Łukaszenko przekonywał w sobotę, że Ukraina próbowała uderzyć w obiekty wojskowe na terytorium Białorusi trzy dni temu, ale wszystkie jej pociski zostały przechwycone - poinformowała agencja prasowa Reuters. (więcej…)

W Charkowie nie chcą zmieniać nazwy ulicy i stacji metra im. Puszkina Poinformował o tym burmistrz miasta Igor Terechow w komentarzu do "Radia Swobody".

"Jaka jest wina Puszkina? Że Putin się urodził? Co więcej, Puszkin jest światowej sławy poetą, podobnie jak Lermontow. (...) Mamy ulicę i stację metra im. Puszkina. Niech tak zostanie" - powiedział Terechow.

Wcześniej Rada Miejska Charkowa odmówiła zdemontowania herbu Ukraińskiej SRR z budynku rady miejskiej, powołując się na fakt, że budynek jest pomnikiem historii i architektury o znaczeniu lokalnym. Decyzje o tym statusie zapadły w 1972 i 1980 roku.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 229 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
31%