W sobotę na ulicach francuskich miast obywatele znów protestowali przeciwko liberalnym rządom. Po raz kolejny w brutalny sposób interweniowała przeciw nim policja.

Przeciwnicy prezydenta Emmanuela Macrona i jego liberalnej partii wyszli na ulice już po raz 17, kontynuując kampanię protestów trwającą od listopada. Paryską manifestację 9 marca zdominował temat sytuacji kobiet, w związku z tym, że odbywała się dzień po kobiecym święcie. Dlatego przed maszerującymi pojawiła się ze zorganizowana grupa żeńskich uczestników ruchu trzymających różowe balony i ubrana w różowe kamizelki. Ich postulatem było wyrównywanie zarobków kobiet i mężczyzn pracujących na tych samych stanowiskach i zapobieganie przemocy wobec kobiet.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Paryski marsz rozpoczął się pod Łukiem Triumfalnym. Na Polach Elizejski doszło do starć między manifestantami a policją. W internecie pojawiło się nagranie na którym widać jak policjanci biją pałkami obywatela leżącego już na ziemi i nie sprawiającego żadnego zagrożenia.

„Naród nie chcę już więcej tej finansowej globalizacji” – Agencja AFP cytuje jednego z uczestników ruchu Yannicka Caroffa – „Naród francuski nie podda się… Około 10-15 milionów Francuzów żyje w biedzie”.

 

Manifestacje „żółtych kamizelek odbyły się także w innych miastach. jak twierdzi agencja AFP szczególnie liczna była ta w Bordeaux. Jak podaje portal wPolityce w Nantes demonstranci zajęli galerią handlową. Do starć z policją doszło także w Caen, Lyonie i Montpellier. Marsze „żółtych kamizelek odbyły się także w Marsylii, Saint-Brieuc, Dijon, Lille, Nancy i w Strasburgu.

Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych liczebność protestujących spadła od zeszłego tygodnia. Na ulice francuskich miast miało wyjść w ostatnią sobotę 28600 osób, a w samym Paryżu tylko około 3000. Byłyby to mniej najmniej liczne wystąpienia od czasu powstania ruchu. Jednak sami jego uczestnicy oskarżają ministerstwo o zaniżanie liczebności protestujących. Jednak inicjatywa ustanowienia miasteczka namiotowego pod wieżą Eiffle’a nie powiodła się.

Czytaj także: Dojrzali Francuzi i zdziecinniali Polacy

Starcia w Lyonie:

france24.com/wpolityce.com/kresy.pl

Protesty „żółtych kamizelek” – policjanci okładali pałkami leżącego manifestanta [+VIDEO]
5 (100%) 4 głosów.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz