Duma Państwowa przyjęła poprawki do Kodeksu Karnego, które zaostrzają sankcje za naruszenia zasad kwarantanny ustanawianej by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Deputowani izby niższej rosyjskiego parlamentu przyjęli w trzecim czytaniu poprawki do Kodeksu Karnego jak podała w poniedziałek strona internetowa Dumy. Poprawki wprowadzono do paragrafu 236 Kodeksu Karnego oraz paragrafu 151  Kodeksu Postępowania Karnego, dotyczących reguł sanitarno-epidemiologicznych. Poprawki miały na celu zaostrzenie kar za naruszanie tych reguł.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Autorami poprawek są przewodniczący Dumy Wiaczesław Wołodin i przewodniczący Komisji Ustroju Państwowego i Ustawodawstwa Pawieł Kaszennikow. Zwiększają one kary za naruszenie reguł sanitarno-epidemiologicznych do grzywny w wysokości 500-700 tys. rubli, a także pozbawienia wolności do lat dwóch. Jednak w przypadku gdy naruszenie doprowadzi do śmierci człowieka grzywna może osiągnąć wysokość 1-2 mln rubli, a kara pozbawienia wolności 5-7 lat. Kara pozbawienia wolności będzie stosowana wobec osób, które łamiąc zasady doprowadzą do śmierci dwóch i więcej osób.

Dodatkowo na stronie internetowej Dumy pojawiły się także informacje o przejściu przez pierwsze czytanie poprawek wprowadzających kary za „publiczne szerzenie z rozmysłem fałszywej informacji o warunkach stanowiących zagrożenie dla życiu i bezpieczeństwu obywateli lub środkach zapewniania bezpieczeństwa od wspomnianych warunków”. Osoby takie mają być okładane, według propozycji rosyjskich parlamentarzystów, grzywnami w wysokości 300-700 tys. rubli. W przypadku gdyby rozpowszechnianie takich informacji doprowadziło do szkody na zdrowiu kara ma wzrastać do grzywny w wysokości 700 tys. – 1,5 mln rubli lub pozbawienia wolności do lat trzech, a w sytuacji gdyby skutkiem była śmierć człowieka czyn taki będzie zagrożony grzywną 1,5-2 mln rubli lub karą więzienia do pięciu lat.

Czytaj także: Duma w trzecim czytaniu przyjęła poprawki do konstytucji Rosji

duma.gov.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz