Żołnierz rosyjskiej armii, który odmówił wyjazdu do strefy działań wojennych na Ukrainie, spędzi rok i osiem miesięcy w kolonii karnej.

Wyrok taki wydał w środę 35. wojskowy sąd garnizonowy w Pietropawłowsku Kamczackim, na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Uznał on Aleksieja Brieusowa za winnego niewykonania polecenia naczelnika w stanie wojennym, w czasie wojny lub w warunkach konfliktu zbrojnego lub działań bojowych, a także odmowy udziału w działaniach zbrojnych lub działaniach wojennych, podała rosyjskojęzyczna redakcja BBC.

6 października bieżącego roku żołnierz wojskowego wydziału śledczego Komitetu Śledczego Rosji „wiedząc o ogłoszonej w Federacji Rosyjskiej mobilizacji, nie chcąc brać udziału w działaniach wojennych, odmówił udziału w działaniach wojennych” – BBC zacytowało orzeczenie sądu.

Żołnierz mógł zostać skazany ponieważ Duma Państwowa znowelizowała w tym roku rosyjski kodeks karny rozszerzających kary stosowane wobec żołnierzy w warunkach stanu wojennego i mobilizacji także w sytuacji enigmatycznych działań zbrojnych prowadzonych przez rosyjską armię.

“Niezastosowanie się do polecenia dowódcy w warunkach konfliktu zbrojnego jest czynem mniejszej wagi, kara pozbawienia wolności może być orzeczona tylko w przypadku zaistnienia okoliczności obciążających, do których należało popełnienie zbrodni w czasie mobilizacji lub stanu wojennego” – skomentował nowelizację kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej działacz na rzecz praw człowieka Paweł Czikow.

To nie jedyna taka sprawa przed rosyjskim sądem. Pierwszym podejrzanym z nowego artykułu był oficer zawodowy, 27-letni Dmitrij Wasilec, który służył w Pieczengach w obwodzie murmańskim, a w lutym został wysłany na Ukrainę. Po sierpniowym urlopie napisał meldunek o odmowie udziału w wojnie.

bbc.com/kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. r2d2
  r2d2 :

  Ruscy barbarzyńcy to wrogowie karzą swoich obywateli za odmowę w napaści na sąsiednie państwo?
  Czy Hitlerowcy też skazywali Niemców za odmowę napaści na Polskę?
  Czy Ruscy stworzyli oddziały zaporowe które strzelają do żołnierzy cofający się przed Ukraińską armią która wyzwala Ukraińską ziemie od ruskich okupantów/oprawców?
  Ruscy barbarzyńcy to wrogowie, tyle w temacie.

  • Kasper1
   Kasper1 :

   Jeżeli myślisz, że ukraińskie sądy nie skazują Ukraińców za odmowę udziału w wojnie to znaczy, że ukraińską propagandę łykasz jak młody szpak g…o. Poza tym pisałem Ci już, że w polskiej pisowni przymiotniki pisze się małą literą.

   • r2d2
    r2d2 :

    Ruscy napadli i skazują swoich za niechęć do napaści, Ukraińcy bronią się przed ruską napaścią/okupacją i co oczywiste boją się o życie.
    Po Drugie Ruscy strzelają do swoich tak jak podczas IIWŚ i tak jak wtedy napadli na sąsiada, w samym 1939 na Polskę i Finlandię. I nie jojcz mi że zsrr to był konglomerat różnych narodowości bo współczesna Rosja też jest takim krzywym konglomeratem różnych narodowości (Czeczeni, Buriaci, itd.) a to że sobie zmienili nazwę bo zbankrutowali to nikogo nie obchodzi. Ruscy to faszyści/naziści = wrogowie.
    Po trzecie, w którym poście zwracałeś mi uwagę na pisownie, podaj link. Wygląda na to że mieszają ci się fakty i mity.

    • Kasper1
     Kasper1 :

     Po pierwsze to, że Rosja jest federacją różnych narodów, że ZSRR było związkowym państwem wielu narodów i że zbankrutowało zupełnie nie świadczy o tym, że jedyną różnicą pomiędzy nimi była ich nazwa. Były to zupełnie różne organizmy państwowe i obchodzi to wszystkich dla których historia to fakty a nie opowiadanie bredni które pasują im do ich poglądów. To nie “ruscy” tylko SOWIECI a wraz z nimi UKRAIŃCY z Ukraińskiej SRR na rozkaz wydany przez GRUZINA napadli na Polskę, Finlandię i zajęli kraje bałtyckie. Po drugie to nie po raz pierwszy komentuję Twoje wpisy i nie pamiętam pod którym konkretnie informowałem Cię o tej zasadzie polskiej pisowni. Po trzecie to Ty używasz mitów zamiast faktów w opisywanej przez siebie wersji historii.