Prokuratura w Mediolanie oskarżyła Deutsche Bank o spekulowanie emitowanymi przez Włochy obligacjami co miało fatalne skutki dla finansów tego państwa.

Prokuratura w Mediolanie twierdzi, że w czerwcu 2011 roku Deutsche Bank dokonał błyskawicznej sprzedaży wszystkich posiadanych przez siebie włoskich obligacji. Miały one wówczas wartość 7 mld euro, która jednak gwałtownie spadła po ogłoszeniu wyprzedaży. Już miesiąc później Deutsche Bank rozpoczął, w tajemnicy, skupowanie włoskich papierów skarbowych, rzecz jasna po znacznie niższej cenie.

Cała przeprowadzona przez niemiecki bank operacja wyraźnie podniosła koszty obsługi zadłużenia Włoch – o 5%. Zadłużenie to sięgało wówczas wartości 120% Produktu Krajowego Brutto. Nasilający się kryzys włoskich finansów do dziś nie został w pełni przezwyciężony. Jego wybuch doprowadził w 2011 roku do ustąpienia rządu Silvio Berlusconiego, przypomina portal Bankier.pl.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Berlusconi kontestował politykę Angeli Merkel i część włoskich komentatorów uważa, że operacja przeprowadzona przez Deutsche Bank była wynikiem nacisku niemieckiego rządu.

Czytaj także: Deutsche Bank opuszcza Polskę

bankier.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    Obiektywnie oceniając,to dziecinne jest to Włochów oskarżanie Deutsche Banku.Cały biznes na papierach wartościowych,w tym obligacjach rządowych polega na tym by je drożej sprzedać i taniej odkupić-na rynku wtórnym obligacji to elementarna zasada biznesowego działania.Podobnie jest w giełdowym handlowaniu akcjami spółek.Deutsche Bank,jak każdy inny bank nie jest od tego by dbać o koszty zadłużenia Włoch,czy nawet Niemiec.