Rosyjski naukowiec pracujący nad technologiami hipersonicznymi został w czwartek skazany na siedem lat więzienia za zdradę stanu po oskarżeniu go o przekazywanie tajemnic państwowych obcokrajowcom. (more…)

Stany Zjednoczone rozważają wysłanie dodatkowych doradców wojskowych na Ukrainę. "Będą doradzać i wspierać władze ukraińskie i wojsko" - podkreśla rzecznik Pentagonu.

Rzecznik Pentagonu Patrick Ryder oświadczył w sobotę, że amerykańscy doradcy nie będą zaangażowani w działania wojenne, ale "będą doradzać i wspierać władze ukraińskie i wojsko".

"W czasie trwania konfliktu Departament Obrony dokonał przeglądu i dostosowania naszej obecności w kraju w miarę ewolucji warunków bezpieczeństwa. Obecnie rozważamy wysłanie kilku dodatkowych doradców w celu wzmocnienia Biura Współpracy Obronnej (ODC) przy Ambasadzie USA" - powiedział Ryder.

Bruksela ma teraz prowojenną większość, w Europie panuje atmosfera wojny, a polityką rządzi wojenna logika... Zachód jest już tylko o krok od wysłania żołnierzy na Ukrainę” - powiedział premier Węgier, Viktor Orbán.

W piątek premier Węgier Viktor Orbán przemawiał na inauguracji kampanii wyborczej swojej partii do Parlamentu Europejskiego, nawiązując m.in. do wojny rosyjsko-ukraińskiej. Powiedział, że dopóki Węgry będą miały swój rząd, nie będą angażować się po żadnej stronie konfliktu. Dodał, że gdyby Fidesz i pozostający z nim w sojuszu węgierscy chadecy nie byli u władzy, to Węgry „byłyby po uszy w wojnie”.

Zdaniem Orbána, „prowojenne rządy, brukselscy biurokraci” i sieć amerykańskiego finansisty George’a Sorosa „wysyłają miliony dolarów” dla węgierskiej „prowojennej lewicy”, która chce „marionetkowego, prowojennego rządu kontrolowanego przez Brukselę i Waszyngton”.

W moskiewskim hotelu zebrali się w niedziele przedstawiciele partii sprzeciwiających się prozachodniemu kursowi obecnych władz Mołdawii. Wśród nich jest szefowa władz autonomicznego regionu Gagauzja.

Wspólnym mianownikiem wszystkich zebranych w centrum Moskwy polityków są powiązania ze skazanym w Mołdawii, zbiegłym biznesmenem Ilanem Șorem, na co dzień mieszkającym w Izraelu. Sam oligarcha także jest obecny na konferencji, jak podaje piszący o sprawie portal Newsmaker.md. "Dziś mamy wydarzenie jednoczące mołdawską opozycję" - napisał sam Șor. Na sympatie geopolityczne zebranych wskazuje dewiza imprezy - zjazd moławskich polityków i działaczy społecznych popierających wstąpienie do Eurazjatyckiego Związku Gospodarczego (EAES). To organizacja integracyjna animowana przez Moskwę.

W spotkaniu bierze udział szefowa władz wykonawczych - baszkan Gagauzji Jewgienija Hucuł. Towarzyszy jej przewodniczący parlamentu tego autonomicznego regionu Mołdawii Dmitrij Konstantinow.

Według strony niemieckiej, podczas wizyty głównodowodzącego niemieckiej armii w Polsce rozmawiano o tym, że „Niemcy przejmują odpowiedzialność za wschodnią flankę NATO”. Zaznaczono, że był to jeden z priorytetów.

W czwartek z inauguracyjną wizytą do Polski przybył generał Carsten Breuer, inspektor generalny Bundeswehry, czyli głównodowodzący niemieckich sił zbrojnych. Spotkał się ze swoim polskim odpowiednikiem, gen. Wiesławem Kukułą. Obaj generałowie wspólnie złożyli wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali obywateli Ukrainy, którzy zagrażali bezpieczeństwu państwa i porządkowi publicznemu. Jak podała SG, mężczyźni pod konwojem zostaną doprowadzeni do swojego kraju pochodzenia.

Straż Graniczna poinformowała o sprawie w czwartek. Jak czytamy, 16 i 17 kwietnia br. funkcjonariusze Placówki SG w Opolu przeprowadzili w Nysie i Strzelcach Opolskich kontrole legalności pobytu. W ich wyniku zatrzymano trzech obywateli Ukrainy. Kontrole przeprowadzono tuż po tym, jak cudzoziemcy opuścili zakłady karne, w których przebywali od zeszłego roku.

"Mężczyźni, mając na koncie wyroki karne za prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości (art. 178 a KK) oraz orzeczone zakazy prowadzenia pojazdów w ruchu lądowym, nie stosowali się do nich, i nadal jeździli po alkoholu. Ich zachowanie wyraźnie wskazuje na to, że nie zamierzają oni respektować obowiązującego w Polsce porządku prawnego" - podkreśla Straż Graniczna.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%