Nieoficjalne źródła miały potwierdzić doniesienia Reutersa z zeszłego roku o planach wycofania się Deutsche Banku z Polski.

Według źródeł na które powołuje się agencja Reutera, Deutsche Bank miał rozesłać wstępne propozycje sprzedaży polskich aktywów. Jesteśmy na etapie zbierania niewiążących propozycji – miało podać anonimowe źródło agencji.

Powodami planów sprzedaży polskich aktywów przez niemiecką instytucję finansową mają być m.in niskie stopy procentowe utrzymywane przez Narodowy Bank Polski, aktywna polityka repolonizacji sektora bankowego prowadzona przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, stale zwiększający się udział państwa w tej dziedzinie gospodarki, a także podwyższona składka na Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Informator Reutersa nie wspomina jednak o trudnej sytuacji finansowej niemieckiego banku, który w ostatnich latach zanotował sporo strat.

ZOBACZ TAKŻE:
Deutsche Bank z gigantyczną stratą zagrażającą istnieniu banku
Kłopoty Deutsche Banku – ścina premie dla pracowników
Chińczycy największym udziałowcem Deutsche Banku

Pierwsze pogłoski o możliwej sprzedaży polskiej części biznesu przez Deutsche Bank były podawane przez media na jesieni zeszłego roku. Wtedy jednak zostały one zdementowane przez Niemców, jako jako nieprawdziwe spekulacje rynkowe. Agencja Reutera wskazywała, że bank może mieć duże trudności w sprzedaży polskich aktywów. Powodem miał być fakt, iż co trzeci z udzielonych przez bank kredytów, a które nie zostały spłacone, jest denominowana w euro i franku szwajcarskim. Oznaczało to, że mało prawdopodobna byłaby zgoda regulatora rynku finansowego na sprzedaż tych aktywów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Szacowana wartość ewentualnej sprzedaży polskich aktywów Deutsche Banku to 1,6-1,8 miliarda złotych.

kresy.pl / wprost.pl / reuters.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz