W drugich w tym roku wyborach parlamentarnych w Hiszpanii ponownie zwyciężyła Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE). Wstępne wyniki wskazują jednak, że znów będzie ona miała problem z utworzeniem rządu.

Po poprzednich wyborach w kwietniu rząd PSOE funkcjonował w formule rządu mniejszego. Premier Pedro Sanchez zdecydował się więc po raz kolejny oddać głos wyborcom. Portal Europeelects.eu opublikował wyniki sondażu exit poll przeprowadzanego w czasie niedzielnych wyborów. PSOE zwyciężyła po raz kolejny uzyskując w nim 27 proc. głosów. Oznacza to niewielki spadek poparcia w porównaniu do poprzednich wyborów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Drugie miejsce zajęła Partia Ludowa. Jej sondażowy wynik to 21 proc. czyli znacznie więcej niż w kwietniu gdy na PP zagłosowało 16,7 proc. obywateli. Wielki sukces odniosła nowa, konserwatywna partia Vox, która w parlamencie jest dopiero od zeszłego roku. Sondażowe 14 proc. oznaczałyby wzrost poparcia o prawie 4 punkty procentowe.

Radykalnie lewicowy Unidas Podemos w sondażu otrzymał 13 proc. (w poprzednich wyborach 14,3 proc.). Największe straty sondaż zapowiada dla liberalnej partii Obywatele (Ciudadanos), która w dzisiejszym exit poll otrzymała 9 proc. czyli prawie o 7 puntów procentowych mniej niż w poprzednich wyborach. Republikańska Lewica Katalonii (ERC) otrzymała w sondażu 4 proc. podczas gdy w kwietniu zagłosowało na nią 3,9 proc. wyborców. Pozostałe partie regionalne otrzymały poparcie poniżej 3 proc.

Portal gazety „El Pais” podaje wyniki wyborcze po przeliczeniu 70,28 proc. głosów. Różnią się one nieco od wyników exit poll. PSOE ma 28,4 proc. poparcia, PP – 20,7 proc., Vox – 15,1 proc., UP – 12,8 proc., Ciudadanos – 6,7 proc. Frekwencja wyniosła 69,87 proc.

Jeśli taki będzie wynik wyborów zawiązanie koalicji lewicowej (PSOE i UP) bądź centroprawicowej (PP, Ciudadanos i Vox) nie da ich uczestnikom parlamentarnej większości. Taką mogą stworzyć wspólnie jedynie PSOE i PP, bądź lewicowcy razem z partiami regionalistycznymi.

Czytaj także: Hiszpańska prawica odcina się od generała Franco

europeelects.eu/elpais.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz