Hiszpańska Partia Socjalistyczna (PSOE) i radykalne lewicowy ruch Unidas Podemos zgodziły się we wtorek na formowanie koalicji, która miałaby objąć rządy w Hiszpanii. Obie partie nie mają jednak większości w parlamencie i będą potrzebowały wsparcia innych ugrupowań – podaje agencja AFP.

Jak podawaliśmy, po kwietniowych wyborach parlamentarnych rząd PSOE funkcjonował w formule rządu mniejszościowego. Premier Pedro Sanchez zdecydował się więc po raz kolejny oddać głos wyborcom, jednak jak stwierdza AFP, ryzyko nie opłaciło się – socjaliści stracili trzy mandaty i mają obecnie 120 posłów w 350-osobowym parlamencie. Razem z Podemos dysponują zaledwie 155 mandatami i potrzebują 21 głosów, aby uzyskać wotum zaufania.

Ogłaszając wstępną umowę koalicyjną, premier Pedro Sanchez powiedział, że jej celem jest przełamanie trwającego od miesięcy impasu politycznego. „Naszym pragnieniem jest uzyskanie większościowego poparcia w izbie” – powiedział Sanchez, zapowiadając zwrócenie się do innych frakcji „w celu uzyskania stabilnej i trwałej większości”. Lider Podemos Pablo Iglesias ogłosił, że chce utworzyć „postępowy rząd koalicyjny”, którego program, jak i skład skrystalizuje się w nadchodzących tygodniach. Według niego utworzenie przez lewicę rządu stało się „historyczną koniecznością” w obliczu wyniku wyborów.

Jak podaje AFP, rząd PSOE i Podemos prawdopodobnie poprze trzech posłów lewicowego ugrupowania Mas Pais a także kilku innych z partii regionalnych. Baskijska Partia Nacjonalistyczna mająca 7 mandatów, mająca długą historię wspierania rządów mniejszościowych zapowiedziała „odpowiedzialne” i „konstruktywne” podejście w tej sprawie. Problematyczne jest natomiast poparcie liberalnej partii Ciudadanos, która stwierdziła, że rząd PSOE i Podemos będzie „szkodliwy dla interesów większości Hiszpanów”. Jednakże AFP cytuje opinie, które mówią, iż Ciudadanos, która poniosła w wyborach znaczne straty i ma obecnie jedynie 10 posłów, może chcieć uniknąć kolejnych przyspieszonych wyborów.

Rządu z pewnością nie poprą separatystyczne katalońskie partie, m.in. Republikańska Lewica Katalonii (ERC).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Hiszpanie zmęczeni systemem

Kresy.pl / AFP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz