W kilku włoskich więzieniach wybuchły bunty po tym, jak władze z powodu epidemii koronawirusa zabroniły odwiedzin. – podała w niedzielę agencja AFP. Według Il Giornale są już trzy ofiary śmiertelne.

Według AFP w niedzielę do buntów doszło w więzieniach w Naples Poggioreale, Modenie, Frosinone i Alexandrii. W Modenie rannych zostało dwóch strażników więziennych a około 20 pracowników więzienia musiało je opuścić. We Frosinone około 100 więźniów zabarykadowało się w części więzienia. Protestujący wysunęli listę żądań, w tym odwołania zakazu odwiedzin. W Poggioreale pod więzieniem zgromadzili się krewni osadzonych wyrażając poparcie dla nich.

Według poniedziałkowego Il Giornale do protestów dołączyli więźniowie w Pawii, Salerno, Bari i Palermo. Do najgroźniejszej sytuacji doszło w Pawii, gdzie więźniowie ukradli klucze do cel i przez kilka minut przetrzymywali dwóch strażników jako zakładników.

W Modenie w proteście zabarykadowało się 530 więźniów, którzy opanowali cały budynek więzienia. Zostało ono otoczone przez siły bezpieczeństwa, by zapobiec ucieczkom. Są trzy ofiary śmiertelne wśród osadzonych, ponadto dwóch z nich trafiło na reanimację. Przyczyny zgonów nie są jeszcze znane, ale podejrzewa się przedawkowanie narkotyków.

W niedzielę w Salerno protestowało 120 więźniów. Niektórym udało się wejść na dach więzienia. W Bari protest trwał kilka godzin, w niektórych celach podłożono ogień. Do niekopojów doszło też w więzieniu w Pagliarelli pod Palermo, ale władze twierdzą, że sytuacja jest już pod kontrolą.

W ostatnich dniach włoskie władze wprowadziły radykalne środki w walce z epidemią koronawirusa. Zamknięto wszystkie kina, muzea i teatry, odwołano msze święte i inne nabożeństwa. Rząd chce też zamknąć puby, salony gier, kluby i dyskoteki. W niedzielę pisaliśmy, że rząd Włoch podjął decyzję o ograniczenia komunikacji w i z regionem Lombardii, w którym sytuacja jest najcięższa. Dodatkowo podobne ograniczenia wprowadzono w 14 okręgach kilku innych regionów. Osobom wjeżdżającym i wyjeżdżającym z tych terenów bez specjalnego zezwolenia grożą grzywny finansowe. Na objętych kwarantanną obszarach mieszka 16 mln ludzi.

Włochy są największym ogniskiem epidemii koronawirusa w Europie. Dane z 9 marca mówią o 5883 potwierdzonych przypadkach zachorowań w tym kraju i 234 ofiarach śmiertelnych.

Kresy.pl / Il Giornale / AFP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply