Czołowy kontrkandydat prezydenta Republiki Konga Guy Brice Parfait Kolelas zmarł dzień po wyborach po zakażeniu koronawirusem SARS CoV-2.

Informację o śmierci Kolelasa podał szef jego sztabu wyborczego Christian Cyr Rodrigue Mayanda. Jak podaje za agencją AFP portal telewizji Al Jazeera, polityk zmarł na pokładzie samolotu medycznego, którym wyruszył na leczenie do Francji.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6599 PLN    (29.99%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

O tym, że Kolelas jest chory na COVID-19 członek jego rodziny poinformował agencję AFP w sobotę. Polityk został hospitalizowany w prywatnym szpitalu w stolicy Konga Brazzaville. Sam Kolelas w czwartek narzekał na złe samopoczucie wobec reporterów. Z tego powodu nie wziął udział w finałowym wiecu swojej kampanii wyborczej, jaki miał się odbyć w piątek.

Tego dnia na portalach społecznościowych pojawiło się nagranie Kolelasa na szpitalnym łóżku, zakładającego maskę tlenową. Na nagraniu polityk powiedział słabym głosem – „Drodzy rodacy, mam kłopoty. Walczę ze śmiercią”.

Kolelas wystartował w niedzielę jako czołowy rywal urzędującego, wieloletniego prezydenta Republiki Konga Denisa Sassou Nguessy. Kolelas ostro krytykował Nguessę oskarżając go o to, że zamienił Kongo w „państwo policyjne”.

Mimo, śmierci kandydata, szef jego sztabu zwołał wiec zwolenników i zaapelował o dalsze liczenie oddanych w niedzielę głosów. Mayanda stwierdził, że w niektórych miejscach Kolelas zwyciężał.

Czytaj także: Nie żyje prezydent Tanzanii

aljazeera.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz